Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Ailenin Tanımı ve Önemi

Aile; çocuğun beslenme, korunma, sağlık, sevgi, güven, eğitim ve toplumsallaşma gibi temel gereksinimlerini karşılayan en önemli kurumdur. Aile ortamı, bireyin dünyaya geldiği andan itibaren içerisinde yer aldığı, yaşamın devam ettirilmesi için bakım ve desteğin sunulduğu sosyal bir ortamdır.

Aile çocuğun ilk eğitimini aldığı, ilk sosyal ilişkilerini kurduğu ve kültürüne ait davranışları öğrendiği yerdir. Aile ilk günden itibaren çocuğun yaşamını şekillendirme gücüne sahip olması açısından en önemli ve etkili kurumdur .
Aileler, çocukların yaşantılarını şekillendirmede çok önemli etkilere sahiptir. Çocukların toplumun değer yargılarına ve özelliklerine uygun bir insan olarak, kendisi ve çevresiyle barışık bir birey şeklinde yetişmesi aileler tarafından sağlanmaktadır. Çocuk anne babasından aldığı iletilerle büyümekte, doğruyu-yanlışı, iyiyi-kötüyü, ilk çocukluk yıllarında aile denilen küçük insan topluluğunda öğrenmektedir.
Özellikle 0-6 yaşları arasında çocuk, ailesinden tam bir temel eğitim almaktadır. Çocuklar aile ortamında, anne babalarının davranışlarından etkilenerek onların davranışlarını gözlem yoluyla öğrenerek taklit etmekte ve onları model almaktadır. Anne ve babalar ile çocuğun bakımı ve yetiştirilmesinde payı olan herkes çocuğun bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimini biçimlendirmekte, bütün aile bireyleri, çocuğun büyüme ve gelişme sürecine katılmaktadır.
Kaynak: Emine Yılmaz Bolat Tez Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/