Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Aile Eğitimi

İl Aile eğitimi, aile bireylerinin, çocuklarının gelişim ve eğitim sürecine katılımlarını sağlamak amacıyla düzenlenen aile eğitim programı, çocuklarını sağlıklı bir biçimde yetiştirebilmesi için geliştirilmiş ve organize edilmiş etkinlikler bütünüdür.


Aile eğitim programları, ailelerin ana babalık becerilerini ve bilgilerini geliştirme, çocuk gelişimi ve ailelerin yaşadığı sorunlarla pozitif yollarla başa çıkabilmeyle ilgili öğrenme deneyimlerini geliştirmeye odaklanmış programlardır. Aile eğitimi, sağlıklı aile yaşamı, eşler arasındaki ilişkiler ve etkileşim, cinsel eğitim, aile planlaması, bireysel gelişim, parçalanmış ailelere yönelik programlar gibi çeşitli konuların yanı sıra aile-çocuk etkileşimi, çocuk bakımı, eğitimi ve gelişimi, aile katılımı gibi konuları ön planda tutmaktadır.
Aile eğitimleri, çocukların fiziksel, duygusal ve sosyal yönden gelişimlerinin her aşamasında gerekli beceri ve anlayışı kazanmaları için anne babalara yardımcı olmakta, ebeveynlerin çocukların gelişim ve gereksinimlerine olan duyarlılıklarını artırmaktadır. Erken çocukluk döneminde verilen aile eğitim programları çocukların okula hazırlanmalarında etkili olmakta, özellikle beş yaşına kadar çocukların fiziksel, bilişsel, dil, sosyal ve duygusal gelişimleri en üst düzeyde geliştirebilmektedir.
Aile eğitiminin tipik hedefi; çocukların gelişimsel becerilerini destekleme, günlük rutinlerde çocukların davranışlarını yönlendirme, çocukların youn ve sosyal etkileşimlerinde anne babaların becerilerini yükseltmektir. Dolaylı olarak da anne babaların çocuklarının gelişimlerini etkilemek ve onların sosyoekonomik ve psikolojik yönden mutluluklarını sağlamak, edindikleri bilgilerle çocuklarını yetiştirmelerini desteklemektir.
Aile eğitim programları aracılığıyla özellikle sosyo ekonomik yönden güçlük yaşayan, büyükşehirlere göç ederek yeni yaşam koşullarına uyum sorunları yaşayan ailelere aile içi ilişkileri güçlendirme, çevresel baskılara karşı güçlendirme gibi konularda destek olabilmektedir. Aile eğitimleri verilerek çocuklar aile ortamında desteklendiğinde, çocuk içinde bulunduğu çevreden soyutlanmadan eğitilmektedir. Ayrıca aile ortamı çocuk için daha uygun bir eğitsel ortam haline gelmektedir.
Kaynak: Emine Yılmaz Bolat Tez Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/