Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Anne Baba Eğitiminin Tanımı ve Önemi

Anne baba eğitimi, anne babalara çocukların fiziksel, ruhsal, duygusal ve sosyal yönden gelişimlerinin her aşamasında gerekli olan yetenek ve anlayışı kazanmalarına yardımcı olan bir eğitimdir.

Titmus ve arkadaşları anne baba eğitimini, çocukların yetiştirilmesi, aile ilişkileri, ailede ve toplumda anne-babaya düşen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için gerekli bilgi, tutum ve becerilerin sistemli bir biçimde geliştirilmesi olarak tanımlamışlardır. Bir başka ifadeyle anne baba eğitimi, erken çocukluk programları içinde yer alan, anne-babaların ve diğer aile üyelerinin, kendilerine ve çocuklarına fayda sağlamaları için ebeveynlere katkıda bulunan bir süreçtir.
Günümüzde bazı anne babalar, çocuklarına karşı nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiği konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmadıkları için, bu görevlerini yeterince yerine getirememektedir. Bu nedenle anne babalar çok yönlü eğitim programları aracılığıyla eğitilmelidir. Anne-baba eğitim programları, anne-babaları çocukların ilk öğretmeni gibi olmaları için desteklemektir.
Bu programlarda, ebeveynlerin kendi kendilerini kontrol etmelerine odaklanılarak, öğrenme ve iletişim becerileri, gerekli alışkanlıkları ve diğer ebeveyn becerilerini kazanmaları sağlanmakta, çocuğun gelişimine de katkıda bulunulmaktadır. Anne-baba eğitimiyle, anne-babalar çocukların öğrenme ve gelişimsel ihtiyaçları için gereksinim duyulan konular hakkında bilgi edinirler, ebeveyn-çocuk stratejileri oluştururlar. Anne baba eğitimi sonucu ebeveynler çocukla daha istekli etkileşime girme duygusu yaşarlar, motive olurlar ve sorumluluklarını daha iyi fark ederler. Anne baba eğitim programları sayesinde anne babaların çocuklarının okulda ne yaptığı, eğitim-öğretimin nasıl gerçekleştiği ve kendilerine düşen rollerin ne olduğu konusunda bilinçlenmeleri sağlanmaktadır.
Anne baba eğitim programları sayesinde, çocukta daha yüksek kalitede öğrenme sağlanabilmektedir. Anne baba eğitimleriyle anne-babaların çocuklarıyla daha kaliteli bir etkileşim ortamı kurmalarına destek sağlanmaktadır.
Dünyanın pek çok ülkesinde anneler, babalara nazaran çocukla daha fazla etkileşim içinde bulunmaktadır. Günümüzde kadınların çalışma hayatına katılması, erkeklerin evdeki rollerini büyük ölçüde değiştirmiş olup babalar ekonomik destek sağlamanın yanı sıra iyi bir arkadaş olma, koruma, disiplin sağlama, annelere duygusal destek verme ve ev işlerinde sorumluluk alma gibi konulardaki rollerinde bazı değişikliklerin olduğu ifade edilmektedir. Araştırmalar çocuğun eğitiminde annenin olduğu kadar babanın da önemli olduğunu ortaya koymuştur. Babaların desteğinin çocukların tahlil etme becerisi, zeka düzeyi, temel becerileri, dil zekası ve akademik başarısında, sosyal ve duygusal gelişimdeki iç denetimde, olgunluk, bağımsızlık düzeyi ve psiko-sosyal uyumu ile cinsel kimliğin tanımlanması ve geliştirilmesinde olumlu rol oynadığı ifade edilmektedir. Çoğu ailede baba, çocuklar için bir güç ve otorite sembolüdür. Çocuklar her zaman bu gücün yanlarında olmasını ve onlara destek olmasını beklemektedir. Eğitimciler için babaları babalık görevinde destekleme ve onlara yardımcı olma, özellikle erken çocukluk dönemi için çok önemli ve gereklidir.
Kaynak: Emine Yılmaz Bolat Tez Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/