Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Ev Merkezli Aile Eğitimi Yaklaşımları

Ev merkezli aile eğitimi yaklaşımı, doğrudan çocuğa sunulan bir eğitim değildir. Çocuğun tüm gelişimine katkı sağlayan, ev ortamını hazırlayan anne, baba ve diğer aile bireylerinin katılımının sağlandığı, isteğe bağlı olan ve doğal ortamda gerçekleşen programdır.

Ev merkezli aile eğitimi, çocuğun gelişimi ve eğitiminde aileyi temel alarak eğitimcinin belli aralıklarla aileyi evde ziyareti şeklinde yürütülmektedir. Ev ziyaretleri uzun süredir aile eğitiminde etkin bir yöntem olarak kullanılmakta olup, ailelere bilgi, rehberlik, duygusal ve pratik yaşam desteğiyle eğitim sağlayan bir modeldir.
Ev merkezli aile eğitimi, ebeveyn-çocuk ilişkilerinin kalitesine odaklanarak, ebeveynlerin çocuklarıyla etkileşimlerini destekler. Ebeveynlere duygusal destek, bilgi desteği sunar ve ebeveynleri bu konuda cesaretlendirir. Programı yürüten eğitimciler evde çocukla değil, ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda konular belirleyip anne babayla çalışarak ve anne babayı hedef alarak gerekli olan uygulamayı yaparlar, programdaki etkinlikleri model alma yoluyla öğretirler.
Evde aile eğitiminin genel amacı, dezavantajlı durumda olan çocukların tüm yönlerden gelişimlerini desteklemek, beslenme koşullarını daha iyi bir duruma getirmek, sağlıklı gelişebilmeleri için içinde bulundukları ortamı daha iyi düzenleyerek daha uyarıcı bir ortam haline getirmek amacıyla çocuğa bakan kişiyi yönlendirmektir. Ailelerin çocukla sağlıklı iletişim kurabilme becerilerini geliştirmek, çocukların zihin ve dil gelişimlerini sağlayacak etkinliklerle okula hazırlamak ve kadının aile içindeki statüsünün yükseltilmesi de programın amaçları arasında yer almaktadır.
Evde aile eğitim programlarının ekonomik olması, eğitimin doğal ortamda gerçekleşmesi, ailenin çocuğun eğitimine etkin olarak katılımının sağlanması, az sürede geniş kitlelere ulaşması gibi pek çok olumlu yönü bulunmaktadır. Ev merkezli aile eğitim programlarıyla sağlık merkezi veya bakım merkezi gibi yerlere ulaşımda güçlük çeken ailelere ulaşılabilmektedir. Program sayesinde anne babalar, çocuğun gelişimini desteklerken kendi yeteneklerinin de farkına vararak olumlu benlik algısı geliştirebilmektedir. Ev ziyareti yolu ile sağlanan sosyal destek ve pratik yardımlar hem ailelere ulaşmayı sağlamakta hem aile ve ev ziyaretini gerçekleştiren personel arasında güvenilir bir ilişkinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Kurumsal okul öncesi eğitim olanaklarından yararlanamayan çocukların aileleri ve dezavantajlı aileler için ev merkezli aile eğitim programlarının yararlı bir hizmet olabileceği söylenebilir.
Kaynak: Emine Yılmaz Bolat Tez Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/