Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Kurumsal Okul Öncesi Eğitimle Bütünleştirilmiş Aile Eğitimi Yaklaşımları

İl Okul öncesi eğitimle bütünleştirilmiş aile eğitimi yaklaşımı, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların anne babalarına, aynı kurumda ve evlerinde eğitim verilmesidir. Bir başka ifadeyle çocukların eğitim programları ile aile eğitim programının bütünleştirilmesidir.

Bu yaklaşımda amaç, çocuğun fiziksel, sosyal, duygusal, zihinsel gelişimini, konuşma becerisini ve sözcük dağarcığını artırarak okulda başarılı olmasını sağlamaktır. Bütün etkinlikler çocuğun gelişimine göre aşama aşama gerçekleştirilir.
Kısa sürede daha fazla çocuğa bakım ve eğitim hizmeti ulaştırabilmek için erken çocukluk gelişimi programlarına bütüncül olarak yaklaşmak gerekmektedir. Bütüncül yaklaşımda çocukların birbirleriyle ilişkili ihtiyaçlarıyla ilgilenmek yeterli olmayıp, onun çevresiyle ilişkilerini de geliştirmek gerekmektedir. Çevrede en önemli rol ise aileye düşmektedir. Çocuk gelişiminde bütüncül yaklaşım, çocuğun aile, toplum ve ülke kavramları içinde büyümesi ve gelişmesi için desteklenen bir değer, bir varlık olarak görülmesi anlamına gelmektedir. Bütüncül program yaklaşımıyla çocuğun gelişimi bir bütün olarak ele alınmakta ve kısa sürede çok sayıda çocuğa bakım ve eğitim hizmeti ulaştırılması amaçlanmaktadır.
Ana-babalar eğitim-öğretim sürecinin temel öğelerinden biri oldukları için çocuklarının eğitim ve öğretimlerine katılmaları gerekmektedir. Ana-babaların eğitim-öğretime katılmaları öğrencilerin davranışsal ve sosyal uyumlarının gelişmesi, okuldaki disiplin sorunlarının azalması, öğrencilerin okula devamlarının ve akademik başarılarının artmasi gibi eğitim öğretimin pek çok alanında olumlu etkiler sağlamaktadı. Babalar çocukların okul öncesi eğitim programlarına ilgi gösterirlerse, çocuklar bu programlardan büyük ölçüde yararlanacaklardır. Okul öncesi eğitim kurumlarında, anne baba eğitim programlarına katılımı sağlamak için veli toplantıları, konferanslar, görüşmeler, ev ziyaretleri, yazılı iletişim yolları gibi farklı eğitim çalışmaları uygulanarak anne babalara ulaşılmaktadır.
Kaynak: Emine Yılmaz Bolat Tez Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/