Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Çocuktan Çocuğa Eğitim Yaklaşımları

Çocuktan Çocuğa Eğitim Programı, gerek evde, gerekse okulda ve dışarıda çocukların öğrendiklerini diğer çocuğa aktarması olarak tanımlanabilir. Çocuktan çocuğa eğitim yaklaşımında çocuklar sorunlara çözüm bulmakla birlikte, büyüklere de görevlerini hatırlatmış olmaktadır.

Çocuktan Çocuğa Eğitim Programı, aile ve topluma büyük katkısı olan bir programdır. Bu program, 1977 yılında İngiliz Hükümeti ve Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmalarıyla başlamıştır. Çocuktan Çocuğa Eğitim Programı, Uluslararası Çocuk Yılı için yapılan çalışmaların bir kolu olarak Londra'daki Ana-Çocuk Sağlığı Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir.
Çocuktan çocuğa eğitim yaklaşımında, çocuğun öğrenme sürecine etkin bir biçimde katılmaya özendirilmesi, somut bilgiler ve örnekler verilmesi, öğrendiklerini uygulamasına yardımcı olunması ve öğrendiklerini hemen uygulayabilmesi için okul, ev ve toplum arasında bağlantı kurulması esastır. Çocukların birbirleriyle etkileşimlerinin olumlu davranışlara dönüşmesi istenilen bir sonuçtur. Özellikle beslenme ve sağlıkla ilgili eğitimlerde kullanılabilecek etkin bir yol olan bu yaklaşımla, diğer çocukların, ailelerin ve yaşadıkları toplumun sağlık ve çevre koşullarını nasıl geliştirebileceklerini anlamalarını sağlamak amaçlanmaktadır.
Çocuktan Çocuğa Eğitim Programı, formal eğitimdeki veya informal eğitimdeki çocuklara kişisel ve çevresel hijyen, dengeli beslenme, bağışıklık sistemi, ishal, kansızlık, verem, sıtma, ilk yardım gibi sağlık konularıyla ve çevresel konularla ilgili basit bilgiler verilerek bunları oyun arkadaşlarına ve aile üyelerine aktarmaları şeklinde yürütülmektedir. Bu programda çocuklar sağlık konularıyla ilgili şarkı söyleme, rol oynama, sağlık oyunları, resim çizme, el becerileri yoluyla eğitilmektedir. Bu yaklaşımla çocukların kendi yaşıtlarına, kendinden küçüklere, aile üyelerine okulda kazandıkları değerleri öğretmeleri sağlanabilir. Çocuk kendi edindiği değerleri çevresindeki kişilere kazandırmaya çalışırken kendinin sevgi, saygı, hoşgörü, merhamet, çalışkanlık gibi çeşitli değerlere sahip olma durumunu daha iyi fark edebilirler.
Kaynak: Emine Yılmaz Bolat Tez Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/