Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Beden Dilinin Önemi

Kimi zaman insanların duygularını anlamak gerçekten zordur. Kendilerine soramazsınız, çünkü ne hissettiklerini çoğunlukla söylemezler; söyleseler bile çoğu kez duygularını kendileri de tarif edemezler. Bu kişilerin kafalarının içine girip ne hissettiklerini öğrenemeyeceğimize göre, o anda nasıl bir duygu içinde olduklarını yüz ifadelerine ve beden dillerine bakarak anlamaya çalışırız.


Esas itibari ile insan, birincil olarak beden dili ile iletişime geçer. Daha sonra da bu dili sözel dilini desteklemek amacıyla kullanır. Bu dil onun ifadelerini vurgulamada, somutlaştırmada yardımcıdır. Sözel davranışlara göre sözsüz davranışlar daha güvenilir ve inanılır olarak değerlendirilir.
İnsanlar günlük yaşantılarında sözel iletişimin yanında davranışlarıyla da bir takım işaretler verirler. Gizli bir şekilde gülümsemek kötü niyeti ele veriyorsa eğer, bundan şu sonuca ulaşabiliriz; demek ki vücut hareketleri asla yalan söylemiyor.
Beden dili doğru kullanıldığında iletişime çok ciddi bir değer katar. Yanlış kullanıldığında ise, iletişime çok büyük zarar verir ve bazen bizi içinden çıkılması çok güç komik durumda bırakabilir. Beden dili kullanımıyla ilgili pek çok kaynakta verilen ve mutlaka dikkate alınması gereken genel ortak mesajlar şunlardır:
 Beden dili, her kültüre göre değişiklik arz edebilir,
 Beden dili, kadın ve erkekler arasında farklılık gösterir,
 Beden dili, insan dışındaki canlılarda da (yani hayvanlar arasında da) gözlemlenebilir,
 Beden dili kişiden kişiye de farklılık gösterebilir.
Vücut dili ile ilgili bilmemiz gereken birkaç kural vardır. Bunlar:
 Beden dilinde bir görüntüye bakarak karar vermek her zaman sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Örneğin, analiz edilmesi gereken görüntünün öncesi ve sonrasındaki görüntüler neydi.
 Her zaman aynı davranış aynı anlama gelmeyebilir. Örneğin biri yalan söylediği içinde gözüyle oynuyor olabilir, gözüne bir şey kaçtığı içinde gözüyle oynuyor olabilir.
 Yorumunuzu destekleyen diğer iletişim kanallarından (şayet varsa) teyit alın. Örneğin; bir davranışı incelediğiniz ve bir yorum yaptığınızda, şayet yaptığınız yorumu destekleyici sözel iletişim faktörleri de sizi doğruluyorsa teyit aldınız demektir.
Eğitimde beden dilinin önemi, iletişimde beden dilinin önemi kadardır. İletişimlerimizde, söylediğimiz şeyler kadar söylemediğimiz şeyler de çok önemlidir. Hatta belki de biraz daha fazla önemlidir. Konuşurken duygu ve düşüncelerimizden farklı konuşabiliriz, ancak konuşmadığımız (sustuğumuz) zamanlarda beden dilimiz konuşmaya devam eder.
Gözlerimiz, beden duruşumuz, mimik ve jestlerimiz, kol ve bacak hareketlerimiz, oturma biçimimizle bir çok mesaj veririz. Sözlü mesajlar daha çok düşüncelerimizi yansıtırken, sözsüz mesajlarımız ise dünyamızla ilgilidir ve duygu ve düşüncelerimizi daha gerçekçi yansıtır.
Yapılan bir araştırmada iki farklı öğrenci grubuna aynı konu iki farklı öğretmen tarafından anlatılmış ve konuyu yavaş ve anlaşılır anlatan öğretmenin grubu ile konuyu hızlı anlatan öğretmenin öğrenci grubunun farklı beden dili hareketleri gösterdikleri tespit edilmiştir. Konuyu hızlı anlatan öğretmenin dersinin sonunda öğrencilerin çoğu, gözlerini kısmış ve anlamadıklarını belirten ellerini sallama hareketi yapmışlar ve herkes birbirinin yüzüne bakmıştır. Orta Doğu'da bunun tek anlamı vardır. Dikkat dağılmıştır ve konu anlaşılmamıştır .
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Sultan ŞEN

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/