Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

İletişim ve Beden Dili -Yüz İfadeleri

Cüceloğlu’na göre, yüz ifadelerini anlamak hiç de kolay değildir. Çünkü yüz oldukça karmaşık bir iletişim sistemine sahiptir.
Bir çok yüz ifadesi resmedilirken de yüzün aldığı şekle göre duygular belirlenir. Üzgün bir an yansıtılmak istenirse kaşlar aşağı çizilir, sevinçli bir an yansıtılırken resimde ağız gülerek çizilir.


Çeşitli kültürlerde yapılan çok sayıdaki araştırmanın sonuçlarına göre; altı temel
duygu ifadesini aktaran yüz anlatımları olduğunu görmekteyiz. Bunlar; mutluluk, korku,öfke, hayret, üzüntü ve tiksintidir.
Yüz kasları duygusal bir ifadeyi yansıtma açısından esas olarak üç grupta değerlendirilir.
 Alın kasları,
 Göz kapakları ve çevresi kasları,
 Ağız bölgesi, dudaklar ve çevre kasları.
Yüz ifadelerine en derin anlamı göz çevresinde bulunan kas grupları vermektedir.
Gözler: İnsan vücudunun en dikkat çeken yeri yüzü, yüzde en çok dikkat çeken yer ise, gözlerdir. Kaş çatma, gülme, hüzün, umut, beklenti, şaşkınlık, sinirlenmek vb. ifadelerin insan yüzünde verdiği ifadelerdir.
İnsanın edindiği bilgilerin % 90'dan fazlasının görme duyusuyla elde ettiği doğruysa, gözler ile bu gözlerin yarattığı bakışlar bir kat daha önem kazanmaktadır.
Bir kimse gözünüze bakıyorsa size ilgi duyuyor demektir. Konuşurken karşınızdaki kişiye bakmanız, hem kendinize güvendiğinizi, hem de o kişiye önem verdiğinizi gösterir.
Göz temasının zayıf olması, güçsüzlüğü veya amaçsızlığı gösterir. Gözünüze bakmayan insanlarla konuştuğunuz zaman ya aldatılmışlık duygusu içine girmişsinizdir ya da onlara karşı bir saygı duymamışızdır.

Karşısındaki insan ya da nesneye ilgi duyan insanın göz bebekleri açılır. Öte yandan bir kimse gözünü gözünüzden kaçırıyor ise sizden bir şey sakladığı düşünülebilir.
Birisi sizden üstün olduğunu düşünüyorsa gözle dışarıda bırakma hareketini yaygın olarak "burnun üzerinden bakmak" olarak bilinen kafayı geriye atarak size uzun bir bakış atma hareketiyle birlikte yapar.
Birbiriyle karşılaşan iki insan, belirli bir uzaklıkta, saniyenin yarısından daha kısa bir zaman dilimi içinde karşılıklı olarak birbirinin özelliklerini görür. Göz göze durumun sürdürülmesi iletişimi sürdürmek için gerekli olan "evet", gözlerin kaçırılması ise iletişimin kesildiğini belirleyen "hayır" anlamına gelir.
Birbirleriyle ilgilenen insanlar konuşurlarken göz teması kurarlar; çünkü dinleyicilerin mesajlarını nasıl aldıklarını bilmek isterler. Dinleyici kitlenize (muhtemelen farkında olmadan) bakmadığınız zaman, onlarla ilgilenmediğiniz hissine kapılacaklar veya konuşmanıza gösterdikleri tepkiye aldırış etmediğinizi sanacaklardır; sizin birisiyle konuşurken onun sizi dinlemeyip omzunuzun üzerinden çevreye bakındığı zaman hissettiklerinizi hissedeceklerdir. Onların sizi dinleyip dinlemediklerinin umurunuzda olamadığını sanacaklar ve sizden ilgi göremedikleri için dikkatleri azalacaktır. Eğer dinleyicilerinizle ilgilenmezseniz onlarda sizinle ilgilenmezler.
Konuşurken güveninizi artıracak bazı oyunlar oynayabilirsiniz:
Gruba bir göz atıp dinleyicilerinizin gözlerinin ne renk olduğunu, kaçının gözlük taktığını, ince veya kalın kaşları mı olduğunu, kaşlarının ortada birleşip birleşmediğini kontrol edin. Bu esnada tek taraflı bir aynadan onlara baktığınızı ve onların sizi göremeyeceklerini düşünün. Bu tür oyunlar özellikle küçük gruplar için geçerlidir.
Daha büyük bir grupta burunlara veya alınlara bakabilirsiniz ve hiç kimse gözlerine bakmadığınızı fark etmeyecektir. Kendinize güveniniz arttıkça gözlerine ve yüzlerine bakmaya çalışın ve konuşmanıza nasıl tepki verdiklerini görün. Daha büyük bir grupta, salonun veya konferansın merkezinin her bir parçasını görebilmek için gözlerinizle dinleyiciler arasında bir "w" veya "m" şekli çizmelisiniz.
İç dünyamızın çehremize dışavurumu olan yüz ifadesi için insan doğal hali dışında fazlada bir şey yapamaz aslında. İyi bir şey söylemek istediğimiz zaman hepimiz güleriz ya da birini uyarmak istediğimizde ciddi bir ifade takınırız.
Göz temasınız dinleyiciyle iletişiminizde önemlidir; ama onlara bakarken kaşlarınızı çatıyor veya sıkıntılı görünüyorsanız, konuşmaktan zevk aldığınıza inanmayacaklardır. Bu durumda "ben mutluyum" ifadesini hatırlayın ve bir yandan sinirlerinizle uğraşıp bir yandan da gülümsemede sıkıntı çekiyorsanız, dinleyicilerinizin her birine yavaşça bakın (özellikle küçük gruplarda etkilidir) ve hepsinin o anda tuvalette oturduklarını hayal edin .
Dudaklar: Büyüklenenler dudaklarını kıvırarak somurtur, dudaklarını bükerek üstünlük sağlar. Dudaklarımız, sinirlenince ısırılır, endişeyle yalanır, ağlayacağımız zaman titrer. Herhalde en çok gülümsemeye yararlar. Gülümseme sıklığı ise kültürden kültüre değişir. Yüzünde hafif bir tebessüm ifadesi bulunanlar ile nötr yüzlü doğal olanların daha sempatik ve iletişime açık oldukları söylenebilir.
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Sultan ŞEN

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/