Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

İletişim ve Beden Dili - Baş Hareketleri

Vücut hareketleri kişinin hisleri hakkında belirgin mesajlar verdiğine göre, baş hareketleri de bu mesajları çok daha belirginleştirebilir.
Başın duruşunun ve hareketlerinin beden dilinde ne kadar büyük rol oynadığı çok şaşırtıcıdır.

Bu konuda ancak son zamanlarda enteresan ayrıntılar elde edilmiştir. Başın sıradan, küçücük bir hareketi dahi, kişiler arasındaki ilişkiyi büyük ölçüde etkilemektedir.
Baş yukarı doğru döndürülmüş ise üstünlük gösterir. Eğer başınız aynı eksen üzerinde öne eğiliyorsa, tavrınız uysallık ya da boyun eğmedir. Başınız başkaları çizgisi ekseninde dönükse, anlaşma duygusunu yansıtır. Başınız iletişim kurma durumunda olduğunuz kişiden başka yana döndürdüğünüzde bu bir anlaşmazlık işaretidir.
Eğer karşınızdaki kişinin iletisini dinlemeye hazır olduğunuzu ve dinlediğinizi göstermek istiyorsanız yapılabilecek en yalın baş hareketi, başı öne ve arkaya çok hızlı olmayacak bir şekilde hareket ettirmektir. Bu onaylama hareketi, dinlediğinizi yansıtmanın yanı sıra, karşınızdakinin iletisini daha rahat bir şekilde dile getirmeye teşvik eder.
Baş hareketlerinin her iki türü de tepkileri çok çabuk ilettiğinden, özellikle konuşmacıyı teşvik etmesi durumunda başvurulabilecek bir yoldur. Gülümseme ve tasdik edici baş hareketi konuşmacının bahsettiği konuyu takip ettiğinizi, anladığınızı ve tasdik ettiğinizi belirten mesajlardır. Bu nedenle iletişim süreci boyunca kullanabileceğiniz değerli sinyallerdir.
Öğretmenin sınıf içerisinde baş hareketlerini çok dikkatli kullanması gerekmektedir. Henüz öğrenci konuşmasını bitirmeden başını yukarıya doğru kaldırmaya başlayan öğretmen, öğrencisinin cesaretini kırar ve "sen ne anlatırsan anlat, ben ta baştan senin söylediklerine katılmıyorum zaten" mesajını çok açık bir şekilde öğrenciye verir.
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Sultan ŞEN

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/