Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

İletişim ve Beden Dili - El Kol Hareketleri

Eller ve kollarla gönderilen mesajlar, insanların çoğu tarafından önemli bir anlatım aracı olarak kullanılmaktadır. Kollar ve eller ifade yansıtmada yüzden sonra gelir ve bunlar bir sağıra bile hikaye anlatacak kadar anlam taşır.


1- Eller: Eller insanın kendini ifadesinde en duyarlı ve etkili organlarıdır. İnsanın el becerisinin gelişmesi, beynin biyolojik gelişimine paraleldir. İnsan beyninin düşünüp hayal ettiğini, eller gerçekleştirir. Ellerin tecrübeleri beyne yeni düşünce ufukları açmıştır. Elin önemi sadece son derece duyarlı hareket ve hissetme becerisine sahip olmasından değil, aynı zamanda el ve beyin arasındaki karşılıklı bağlantıların zenginliğinden kaynaklanmaktadır.
Ellerinizin ayrı bir varlığı yoktur; onlar kollarınızın bir parçasıdır ve genellikle bir jest yapmak isterseniz hareket ederler:
 Kafayı kaşımak: Düşünme, zor durumda olma, tereddüt, karar verememe.
 Eller kenetlenmiş: Olumsuzluk ve iletişime kapalılık.
 Ellerin önde birleşik tutulması: Suçluluk, mahcup olma, güvensizlik.
 Gözün elle ovuşturulması: Yalan.
 Parmakların ağzın içinde olması: Heyecan, panik, korku, çaresizlik.
Ellerinizi boş ve hareketsiz bir şekilde vücudunuzun iki yanında tutun. Kendinizi garip hissedebilirsiniz ama bu çok doğal gözükür. Öte yandan kollarınızı iki yanınıza yapışık gibi de tutmayın; çünkü bu durumda herhangi bir jest gerektiğinde elleriniz kalçalarınızın hemen aşağısında sadece ufak sallanma hareketleri yapacaktır.
Bazı konuşmacılar önlerinde bel hizasında tutulmuş ellerle rahat ederler; eğer bu pozisyonu kullanıyorsanız, ellerinizi sakın birbirine bağlamayın; bir yere kaçamazlar. Eğer bağlarsanız, jestleriniz hafif ve kısa dirsek ve omuz hareketleri olarak kendisini gösterecektir.
 Avuç içinin yukarı bakması: Açık bir el karşısındakine saygı ve karşılıklı eşit ilişki önerisidir. Avuç içinin, yukarı bakarak, karşıdaki kişiye uzanması, o kişiye açık bir ilişki önerisidir. Avuç içinin, yukarı bakarak, karşısındaki kişiye uzanması, o kişiye açık bir tekliftir.
 Avuç içinin aşağı bakması: Böyle bir jest, artmış olan gerginliği kontrol etmek isteyen soğukkanlı bir yaklaşımın işaretidir. Bu jest, uygulayana karşı tarafta direnç doğurmayan bir üstünlük verir.
 Eller kenetli: Ellerin kenetli bir durumda olması genel bir olumsuzluğun, hayal kırıklığının habercisidir.
 Başparmak gösterme: Başparmakların kullanımı karakter güçlüğü, ego, egemenlik, üstünlük ve saldırganlık gösterir. Elin sıkılarak işaret parmağının havaya kalkması, konuşmaya otoriter bir hava verir.
 İki elin avuç içinin karşıya bakması, öğretmenin karşıdan gelen teklif ve eleştirilere karşı çıkmasıdır. Öğrenciyle kendisi arasına anlaşılmaz bir duvar örmüştür. İki elin avuç içlerinin kendi göğsüne yönelmesi, karşıdaki öğrenciyi ve ortaya koyduğu fikirleri kucaklayarak onunla uyum içinde olmak istediğini yansıtır.
2- Kol Hareketleri: Unutmayın ki kolunuz omzunuzla başlar, her zaman kolunuzun tamamını kullanın. Dirseklerinizi belinize yapıştırmayın veya kısa gönülsüz, anlamsız jestler yapmayın.
Bazı konuşmacıların sanki bileklerine veya dirseklerine kadar felç olmuş gibi ufak jestler yaptıklarını göreceksiniz. Bu biraz da dinleyiciler önünde olmanın kişisel bilincinin bir parçasıdır. Her nasılsa eğer ufak jestler yaparlarsa izleyenlerin bunları pek görmeyeceklerini sanırlar.
Bazı kol hareketleri üstünlük belirtir. Örneğin, sıkılmış yumruğuyla işaret parmağını kağıt üzerine uzatarak, yapılan bir hatayı sekreterine işaret eden yönetici, hiçbir mazereti kabul edemeyeceğini belirtmektedir. Sekreterin elinin tersini göstererek yöneticisine vereceği bir cevap ise, nezaket ölçülerini zorlar.
Sosyal açıdan kadrosu yüksek olan kişi, alçak kadroda olan bir kişinin omzuna elini koyarsa, bu hareket statü farkını vurguladığı gibi aynı zamanda himayesi altında aldığını da gösterir.

Kolların göğüs üzerinde kenetlenmesi, kişinin başka bir görüşe kapalı; iki yana açık durmaları ise, karşı görüşe açık olduğunu ifade eder.
İnsanlar genellikle istenmeyen bir durumdan kaçınmak ve kendilerini korumak için kollarını kavuştururlar. Özer'e göre, "kolların göğüs üzerinde kenetlenmesi, kişinin başka bir görüşe kapalı; iki yana açık durmaları ise karşı görüşe açık olduğunu ifade eder".
Cüceloğlu ise, "kişiler eğer söylediklerinde samimi değillerse ellerini sanki bir perde gibi ağızlarına ve yüzlerini kaparlar" demiştir.
Kollar göğüs üzerinde ve çapraz halde tutuluyorsa, kapalılık, kızgınlık, olumsuz ruh halinde olma, savunmaya geçme anlamına gelmektedir. Yapılan bir araştırma konuya açıklık ve derinlik getirmektedir. Orta eğitimin bir sınıfındaki öğrencilere belirli bir dersi izlerken her zamanki gibi rahat ve gevşek oturmaları, kollarını kavuşturmayıp, ayak ayak üstüne atmamaları söylenmiş; bir başka sınıftaki öğrencilere de aynı dersi izlerken kollarını kavuşturmaları ve ayak ayak üstüne atmaları talimatı verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kollarını kavuşturan grubun öğrenme ve hatırlama miktarının %38 daha düşük olduğu, öğretmene ve öğretilen konuya karşı çok daha fazla eleştirici oldukları görülmüştür. Bu araştırmanın ortaya koyduğu bir başka bulgu da, kollarını kavuşturan bir dinleyicinin, konuşmacıya karşı sadece olumsuz bir duygu içinde olmakla kalmayıp, söylenenlere de daha az dikkat ettiğidir. Kollarını alışkanlıktan veya rahat ettikleri için kavuşturduklarını söyleyenler, gerçekte korunmaya yönelik ve savunucu bir duyguya sahip oldukları için kendilerini iyi hissetmektedirler.
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Sultan ŞEN

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/