Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

İletişim ve Beden Dili - Pozisyon ve Vücudun Duruşu

Değişik ortam ve koşullarda bedenimizin aldığı tavır ve duruş şekilleri farklılık gösterir. Bedenimizin duruşu, gövdemizin merkezi ile yakından ilgilidir. Göğsümüzün odak noktası, bedensel ifade merkezi olarak kabul edilmiştir.
Merkezimiz açık, kapalı, saldırgan veya uysal olabilir.

Ayakta durarak ve yüzümüzü dönerek iletişimde bulunduğumuz kişiye karşı açık bir merkez oluştururuz. Ceketimizi veya yeleğimizi düğmeleyerek, kollarımızı kavuşturarak iskemleye tersinden oturarak veya karşımızdaki kişiyle yüz yüze değil de omzumuzun üstünden konuşarak merkezimizi kapatırız. Göğsümüz dışarıda, omuzlarımız geride ve çenemiz dışarıdayken merkezimiz saldırgandır. Omuzlar kısılıp aşağı düşünce ise merkezimiz uysaldır.
Kişinin bedensel duruşu, içinde bulunduğu durumu açıklayabilir. Örneğin; kırgınlık, ilgisizlik, utanmak, kararsızlık vb.
Bedenimizin yönlendiriliş biçimi, grup içindeki insanların birbirleriyle olan ilişkilerini etkiler. Duck'a göre, "kişiler arası iletişimi başlatmada göz kontağı ve yönelme davranışları önemli rol oynar".
Göğsün ve ayak uçlarının dönük durduğu yön, kişinin ağzından dökülen kelimeler ne olursa olsun, gerçekte zihinsel ve duygusal enerjinin dönük olduğu yöndür.
Eğer iyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız dinleyicilerinizin önünde tamamen görünecek bir şekilde durmayı öğrenmelisiniz. Her zaman, görünmenizi kısıtlayacak bütün engellerin önünde durun.
Öğretmenlerin de kendilerini güvende hissetmek istediği zamanlar olur. Bu durumda masanın altına kaçması, saklanması garip gelebilir. Bu yüzden genelde yapılan şey dersi bir kürsünün arkasında anlatmaktır. Kürsünün arkasına saklanan kollarını göğsünün üstüne yerleştirip öğrenciyle arasına mesafe koyan öğretmenin öğrencilere dönüp "çocuklar anlattığım konuyu öğrendiniz mi?" deme hakkı yoktur. Sınıfta kürsü yok, öğretmen sınıfın tam ortasında ve açıktaysa dersi kollarını kavuşturarak anlatır. Bu da bir çeşit savunmadır.
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Sultan ŞEN

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/