Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

İletişim ve Beden Dili - Ayakta Durma ve Oturma

Oturma, ayakta durma, uzanma biçimlerimiz sınırlı ancak ilginç anlamlar aktarabilir. Bunlar çoğunlukla kişiler arası tutumlarla ilgilidirler. Duruş aynı zamanda duygusal durumu, özellikle gerilimin ya da rahatlamanın yoğunluğunu da gösterebilir.


İnsanların oturma biçimlerini dört faktör etkiler. Bunlar şöyledir:
 Bedenin oturma duruşu: Dik bir oturuş, canlılık ve hayat enerji ifadesidir. Buna karşın çökük bir oturuş çekingenliği ve kişinin azalmış enerjisini gösterir.
 Kaplanan alan: Bazı insanlar arkalarına yaslanırlar, oturdukları alanın bütününü kaplarlar ve durumdan memnun oldukları, uzun süre o yerden kalkmayacakları izlenimini verirler. Buna karşılık bazı kimseler ise bulundukları sandalye veya koltuğun ucuna ilişirler, bütün ağırlıklarını bacaklarına verirler ve adeta diken üstünde otururlar ve böylece çekingenliğini dile getirirler.
 Seçilen yer: Yapılan araştırmalar, odaya girdiklerinde kapıya yakın koltuk veya sandalyeye oturanların özgüvenleri düşük kimseler olduğunu, merkeze yakın yer seçenlerin özgüvenlerinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
 Oturma düzeni: İnsanlar iletişim kurarken farklı oturma düzenleri oluştururlar. Yan yana, karşı karşıya, çapraz ya da yuvarlak masa oturma düzenleri iletişim sürecini etkiler. Karşı karşıya oturmak genellikle rekabeti ifade eder. Arkadaşça ve dostça ilişki kurmaya imkan veren oturma düzeni yan yana oturmaktır. İnsanlar ilgi duymadıkları ve ilişki kurmak istemedikleri kişilerle çapraz ve mümkün olduğu kadar uzak oturmayı tercih ederler. Çözümlenmesi gereken belirli bir sorunla ilgili olarak, herkesin görüşünün alınmasını ve ortak bir çözümde birleşmeyi gerektiren toplantılarda yuvarlak masa oturma düzenini uygulamak çok faydalı sonuç verir.
Kuşkusuz ki, çoğu öğretmen, öğrencilerini, oturma yerlerini kendileri seçmeleri için serbest bıraktığında, kimi öğrencilerin sınıfın ön kısmında, kimi öğrencilerin hep ortasına, kimi öğrencilerin ise hep arka kısımlarına oturduklarına şahit olmuştur. Sommer tarafından yapılan bire dizi araştırmayla, öğrencilerin yan yana dizilerek oturdukları tipik bir sınıf düzenlemesinde, ön sıralardaki öğrencilerin ders içi etkinliklere öteki herhangi bir sıradaki öğrencilerden daha çok katıldığını ortaya koyan bulgular elde edilmiştir. İkinci derecede en çok derse katılanlar, duvar kenarında oturan öğrencilerdir. Araştırmacılar katılımın en çok sınıfın ortasında yoğunlaştığını, duvar kenarında oturanlar hariç, yanlara doğru azaldığını göstermektedir.
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Sultan ŞEN

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/