Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

İletişim ve Beden Dili - Bacaklar ve Ayakların Kullanımı

Bütün beden dili sinyallerinde tek bir harekete bağlı olarak kesin yargıya varmak güçtür.
Otururken ayak bileklerini üst üste koymak, hazır oluşun ve öz kontrolün bir ifadesidir. Öte yandan bacak bacak üstüne atmak hazır bulunmayışın ve mutabık olmayışın işaretidir. Bacak bacak üstüne atma davranışı keşfedilmiş (sonradan kazanılmış) bir davranış biçimidir.


Bacak bacak üstüne atmak olumsuz ve savunucu bir tutumun ve artmış bir iç gerginliğin işareti olabileceği gibi, karşılıklı ilişkide incelik ve zarafeti de yansıtabilir.
Bacakları açarak oturmak erkeksi mesajdır. Ayağını sandalyenin kenarına takarak oturması, o kişinin gergin olduğunu gösterir. Ayakların sandalyeden uzatılması ise memnuniyetin ifadesidir.
Bacak duruşlarının özellik taşıyan bir şekli de yürüyüştür. Duvar tarafından yürümeyi tercih ediyorsanız çekingen ve ürkek bir izlenim yaratıyorsunuz demektir. Çünkü başkalarının geçmelerini kolaylaştıracak şekilde davranmaktasınız. Saldırgan ve baskın insanlar, kaldırımın veya koridorun tam ortasından yürüyerek başkalarının kendilerine yol vermesini beklerler.
Normal erkek ve kadınların, bir ayağından diğerine sektiklerine, iki adım ileri bir adım geri attıklarına, tek bacak üzerinde durduklarına, ayaklarını oraya buraya salladıklarına, bir o yana bir bu yana hareket ettiklerine, dizlerini büktüklerine, söyledikleri her üçüncü kelimede parmak uçlarında yükseldiklerine, gıcırtılı bir zeminde söyledikleri her üçüncü kelimede parmak uçlarında yükseldiklerine, bir ayağına dayanarak topuğuyla "petrol kuyusu" açtıklarına, rasgele ufak turlar attıklarına, ayakkabılarının kenarıyla halıdaki desenlerin üzerinden geçtiklerine, kafesteki bir hayvan gibi yukarı aşağı yürüdüklerine, ayakkabılarının yanına basarak durduklarına şahit olmuştur. Eğer siz de bu özelliklerden bazılarını kendi performansınızda gözlüyorsanız; size küp gibi ağır botlar giydiğinizi ve ısrarla, zorlamadan onları yerinden kaldıramayacağınızı hayal etmelisiniz.
Özen'e göre, "kol ve bacak hareketlerinin doğrusu ve yanlışı yoktur: sadece olumsuz olanı vardır".
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Sultan ŞEN

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/