Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

İletişim ve Beden Dili - Mesafe ve Bedensel Temas

Mesafe insanlar arası ilişkilerde kişilerin birbirlerine verdikleri değeri, önemi gösteren ve ilişki içinde kendilerini koydukları yer konusunda bize bilgi veren en temel belirleyicidir.


1- Mesafe
Sözsüz iletişimin en önemli bölümünü, iletişimde bulunan insanların doğal, fiziksel ortamdaki yakınlığı (proximity) ve yönelmesi (orientation) oluşturur. Yakınlık, fiziksel çevrede iki insan arasındaki mesafedir; iletişimde bulunan insanlardan biri ya da her ikisi tarafından sözsüz iletişim işareti olarak değerlendirilir.
Saygınlık ve üstünlüğün simgesi olarak yükseklik, çoğunlukla bütün toplumlarda durumun (status) ve saygınlığın simgesi olarak kullanılır. Devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar topluma yüksek balkondan, kürsüden, şeref tribününden hitap eder. Profesörler, öğretmenler kürsüden ders anlatır.
İnsanlar kişisel olanların kişiliklerinin bir parçası, uzantısı olarak kabul edip ona biçim ve renk katarak somut, kendine özel duruma getirirler. Bir insanın çalışma veya yatak odası, evi, bahçesi, arabası, çalışma masası onun kişisel alanıdır. Her genç olanakları ölçüsünde odasını, dolabını, beğendiği artistlerin, sporcuların posterleriyle, resimleriyle süsler.
Kişisel alanın kurulması ve korunması, insanlar arasında çatışma, sürtüşme, tartışma ve kavgaya yol açar. Gelin, kendi isteğine göre düzenlediği oturma odası ya da salonda kayınvalidesinin koltuğun, masanın, hatta vazonun bile yerini değiştirmesine karşı bağırıp çağırır, kıyameti koparır. Ya da bunun tersi olur.
Kişilerin ilişkilerde mesafe ve mekan olarak algıladıkları ve yararlandıkları yerler, oturma şekilleri ve karşılıklı konuşma mesafesi kişilerin sosyal alanlarını oluşturur.
Duyguların yakınlaşmasının insan ilişkilerindeki en somut göstergesi, iki insan arasındaki mesafenin daralmasıdır. Olaya iletişim adına tersten bakılacak olunursa, karşımızdaki insana, "senin görüşlerini ve duygularını anlamak istiyorum" iletisindeki yakınlığı hissettirebilmek için, ona "yeterince" yakın durabilmelidir.

Edward T. Hall, her kültürün insan ilişkilerini düzenleyen sessiz bir dil olduğunu söyler. Bir dilin parçası olarak insanlar birbirleriyle etkileşirken aralarındaki uzaklığı, kişisel mekanı sürekli ayarlar. Yakın hissettiğimiz kimseye bize daha yakına gelme fırsatı tanırız, ancak yabancı birini uzakta tutarız. Hall, dört tür kişisel mekan tanımlar:
 İçli-dışlı uzaklık: Bu uzaklık birilerinin yakın hisseden ve içli-dışlı olan kimseler için kullanılır. Amerikan kültürü için bu uzaklık 0-45 santim arasında değişebilir.
 Kişisel uzaklık: Günlük normal koşullar altında diğer insanlarla ilişki içindeyken kullanılan uzaklık. Amerikan kültürü için bu uzaklık 45-120 santim arasındadır.
 Sosyal uzaklık: Bir toplum içinde bulunulduğu size hatırlatılan ve başkalarının farkında olmanızı gerektiren uzaklık. Bu uzaklık 120-350 santim arasındadır.
 Herkesin bulunabileceği uzaklık: 3,5 metre ile 9-10 metre arasında değişen bir uzaklık içindeki kimselerin farkında olunur ama, onlarla herhangi bir ilişki kurmak gereği duyulmaz.
Kişisel alan, öğrencinin kişisel sorunlarını tartışmak için rahat olduğu bir uzaklıktır.
Genel alanı kendi içinde yakın ve uzak alan diye ikiye ayırabiliriz. Yakın genel alanda konuşma biçimi genellikle değişir. Daha formal olur. Örneğin çoğu üniversite hocaları ve bazı lise öğretmenleri kendileri ile öğrencileri arasında bu alan uzaklığını korurlar. Doğal olarak bu durumda sınıflar daha formal yapıda olduğu için kimi öğrenciler öğretmeni uzak ve soğuk bulurlar.
Uzak genel alan, bireyin günlük hayatına girip çıkan, sayılamayacak kadar çok yabancılar içindir. Bu yabancılar, bilinene ya da bilinmeyen biçimlerde bireyin yaşamının niteliğini ve kendisine daha yakın bulduğu kimselerle olan ilişkilerini etkiler. Öğrencileriyle gerçek anlamda kaynaşamayan bir öğretmen, onlar için yabancılardan farklı kimse olmayacaktır.
2- Bedensel Temas
Sıcak kanlı ve memeli bütün canlılarda bedensel temas (dokunma) rahatlık verir. İnsanlar bir çok durumda, neler hissettiklerini kendilerine veya başkalarına dokunarak belli ederler.
İnsanın kendi bedenine teması, gerginliğin yaşandığı durumlarda kişiye rahatlık verir. İnsan bir başka kişiye temas ettiği zaman bunun farkındadır. Ancak insan kendine temas ederken büyük çoğunlukla davranışından haberdar değildir. Çocukluk döneminde zorlandığında veya kendisinde endişe yaratan durumlarla karşılaştığında, anne ve babaları tarafından okşanarak güven verilen insanlar, bu güvenceyi yetişkinliklerinde de ararlar. Bu sebeple gerginlik yaratan ve kişinin kendisini güvende hissetmediği her durumda insanın yardımına kendi elleri yetişir.
İnsanların kendilerine en çok temas ettikleri ve gerginliklerini hafiflettikleri yüzlerce davranış incelendiğinde aşağıda sıralanan yedi jestin tekrarlandığı görülmüştür.
 Çeneye yaslanmak,
 Saçı okşamak,
 Yanağa yaslanmak,
 Ağza temas etmek,
 Şakağa yaslanmak,
 Elleri cebe sokmak,
 Kollarla bedene sarılmak.
İnsanın kendi bedenine temas ederek iç gerginliğini hafifletmeyi amaçlayan bu jestler hem kadınlar, hem de erkekler tarafından yapılır. Ancak saçları okşamak ve kolları bedene dolamak daha çok kadınlara, şakağa yaslanmak ve elleri cebe sokmak daha çok erkeklere özgü jestlerdir.
İnsanın kollarını kavuşturması, en hassas iki noktadan biri olan kalbi korumanın sembolik bir ifadesidir. Mağara devrinden bu yana geçen zaman içinde insan davranışlarında önemli pek çok değişim olmuştur ve kalbi korumak o günkü anlamını, önemini kaybetmiştir. Ancak modern çağda da insanlar kendilerine gerginlik veren bir durum yaşadıkları ve kendilerini duygusal olarak güvende hissetmedikleri zaman kollarını kavuştururlar.

Kol kavuşturma aynı zamanda insanın anne ve babasından beklediği kucaklama ihtiyacının kendisi tarafından karşılanmasıdır. İnsanın güven ihtiyacının arttığı bazı durumlarda, kişi kendisini tam kucaklayarak bunu karşılamaya çalışır. Bu durumda artmış olan iç gerginlik kendi kendine temasın verdiği rahatlıkla gevşemeye dönüşür.
Topluluk içinde kendine temasın ve dış dünya ile ilişkileri sınırlandırmanın en güvenli yollarından biri de özellikle erkekler için, elleri cebe sokmaktır. İnsan keyifli ve sıkıntılı olduğu bütün durumlarda, yalnız da olsa topluluk içinde de olsa, ellerini cebine sokarak çevresi ile ilişkilerini en alt düzeye indirir ve kendi duygu dünyasına çekilir.
Bacak bacak üstüne atmak, elleri yüzün veya bedenin üzerinde gezdirmek veya elleri çeşitli biçimlerde kenetlemek davranışlarının bütünü insanın ihtiyaç duyduğu teması ve dolayısıyla güven duygusunu ona vermektedir. Elin alna, mideye, kalbe götürülmesi önemli bir işarettir. İnsan bir konuda hayrete düştüğü zaman eli alnına gider. Parmak uçlarının alna teması kaybolan veya ihtiyaç duyulan bir fikri geri çağırmak içindir. Bu jest aynı zamanda dikkatini yoğun olarak bir noktaya toplamak isteyenlerde görülür.
Elin ağzı örtmesi kişinin hayretinin bir başka ifadesidir. Kişi, şaşkınlığı sırasında kendisini zor durumda bırakacak olan tepkisini böylece durdurmak ister.
Parmakların gömlek veya boyun arasındaki boşluğu genişletmeye çalışması, kişinin daha çok havaya ve alana ihtiyaç duyduğunu, bir başka deyişle zor durumda olduğunu gösterir. Kulak memesi ile oynamak dikkati yoğunlaştırma isteğinden kaynaklanır.
Enseyi ve ensedeki saçları okşamak ise kişinin sıkıntılı bir durumda sevilme ihtiyacını karşılamak amacını taşıyan narsistik bir jesttir .
Dokunma, bir insana en kısa yoldan "sen benim için önemlisin" mesajını verir. Hiçbir söz bu mesajı dokunma kadar etkili olarak ifade edemez. Dokunma, insanlar arasında sıcak ilişkiler yaratır, kimi zaman belirsiz de olabilir. Omuza dokunmak dostça bir ifadeyi anlatacağı gibi, egemenliği de ifade eder.
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Sultan ŞEN

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/