Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Zihinsel Engelin Nedenleri

Zihinsel engelin nedenleri birden fazladır ve tek bir sebebe de bağlanamaz. Ancak aileler bu problemin nedenlerini öğrendikten sonra büyük bir rahatlık duyarlar. Özellikle de anneler suçluluk duygusunun ağır yükünden kurtulmuş olurlar. Arman'a (2009) göre zihinsel engelin sebeplerini üç ana başlıkta ele alabiliriz:
 Kalıtımsal sebepler; iç salgı bezlerinin salgı bozuklukları, hastalıklar ve yapısal özürler zihinsel engel için neden oluşturmaktadır. (Down sendromu, mikrosefali, hidrosefali vs.)


 Fizyolojik faktörlere bağlı sebepler; bulaşıcı ve ateşli hastalıklar, annenin hamilelik döneminde yaşadığı sıkıntılar, madde kullanımı, erken doğumlar, geç doğumlar, güç doğumlar, travmalar ve kazalar, çocuğun doğum sonrası geçirdiği ateşli ve bulaşıcı hastalıklar zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkilemektedir.
 Kültürel ve çevresel sebepler; zekâ geriliğinin nedenleri, "Bireyin yaşamı boyunca birbirleriyle etkileşim halinde olan, kuşaklar arasında aileden çocuğa geçen, sosyal, davranışsal ve eğitsel risk etmenleri gruplarına ayrılabilir". Zekâ geriliği olan bireylerin yaklaşık %35'inde genetik bir neden gösterilir. Enfeksiyon, travma ve toksinler gibi dış etkenler, doğum öncesi veya doğum sonrası etmenler, doğum sorunları ve prematurite doğma gibi etmenler yaklaşık 1/3'nün nedenini açıklar geri kalanın nedeni ise bilinmemektedir.
 Doğum öncesi nedenler: Döllenme anından doğum anına kadar birçok kalıtsal ve çevresel etken insan oluşumunu etkilemektedir. Bunları sıralayacak olursak; Genetik etkenler, tek gen hastalıkları, cinsiyet kromozomu bozuklukları enfeksiyonlar, zehirlenmeler, annenin hamileliğinde içki, sigara kullanımı, duygusal durumu, gebelikte beslenme ve gebelik toksemisi.
 Doğum anındaki nedenler: Rastlantısal olarak ortaya çıkan birçok etken yeni doğan bebeğin zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bunları sıralayacak olursak; doğum travmaları, doğum anında kullanılan araçlar, doğum anında çocuğun yere düşürülmesi, geç ve güç doğumlar.
 Doğum sonrası nedenler: doğumdan sonra uygun olmayan koşullar, uyarıcıların yetersizliği ve yanlış pedagojik tutumlardır. Bunları sıralayacak olursak; yaralanmalar, enfeksiyonlar, beslenme yetersizliği, ailenin düşük sosyo-ekonomik yapıya sahip olması, iklim ve mevsimler, santral sinir sistemi enfeksiyonları (bakteri ve virüslerin neden olduğu), sosyal ve kültürel yoksunluktur.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/