Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Zihinsel engelin sınıflandırılması

Zihinsel engelli çocuklar tarihsel süreç içerisinde farklı alanların uzmanlarınca standart güvenilir ve geçerli bireysel zekâ testleri kullanılarak sınıflandırılmışlardır. Sınıflandırmada, bu testlerden elde edilen zekâ bölümü puanlarının önemli rolü bulunmaktadır. Genel ve ortak bir tanımlamaya sahip olmalarına rağmen, zihinsel engelli çocuklar kendi içlerinde oldukça farklılık göstermektedir.


Geleneksel sınıflandırma sistemi: Geleneksel sınıflandırmada zihinsel engelin nedenleri ve ağırlık derecesine göre sınıflandırılma yapılmaktadır. Zihin engelin nedenlerine göre sınıflandırmada engele neden olan biyolojik veya tıbbi faktörler göz önünde bulundurulur. Zihinsel engelin ağırlık derecesine göre yapılan sınıflandırmada ikiye ayrılmaktadır.
Psikolojik sınıflandırma ve eğitsel sınıflandırma; psikolojik sınıflandırmada çocuğun uygulanan zekâ testlerinin sonuçlarına göre elde ettiği zekâ bölümü temel alınır. Zekâ testinin değerlendirme ölçütlerine göre zihin engelli çocuklar dört grupta değerlendirilmektedirler.
1. Hafif derecede zihinsel engelliler,
2. Orta derecede zihinsel engelliler,
3. Ağır derecede zihinsel engelliler,
4. Çok ağır derecede zihinsel engelliler.

Tablo 2.1 Zihinsel Engellilere Yönelik Sınıflama
Tanı Grubu/Sınıfı IQ Sınırları
Sınırda mental kapasite (IQ 70-80)
Hafif (IQ 50-69)
Orta (IQ 35-49)
Ağır (IQ 20-34)
Çok ağır (IQ 20'nin altında)
(Resmi Gazete, 2010)

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/