Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Sağlık Hizmetleri

Sağlık hizmetleri; toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi, hastalıkların tedavi ve rehabilitasyonu amacıyla sağlık kurumları ve sağlık profesyonelleri tarafından sunulan hizmetlerdir. Sağlık Hizmetleri Yürütülmesi Hakkındaki Yönerge sağlık hizmetlerini “İnsan sağlığına zarar veren çeşitli etmenlerin yok edilmesi ve toplumun bu etmenlerin etkilerinden korunması, hastalıkların tedavi edilmesi, bedensel ve ruhsal yetenek ve becerileri azalmış olanların rehabilite edilmesi için yapılan hizmetler...” şeklinde tanımlamaktadır.


Birey ve toplum sağlığını çok sayıda faktör etkilediği için sağlık hizmetlerinin kapsamını ve etkisini belirtmek oldukça tartışmalı bir konudur. Eğitim, barınma, istihdam v.b. faktörler birey ve toplum sağlığını sağlık hizmetlerinden daha fazla etkilemektedir. Dolayısıyla sağlık hizmetlerini, toplum sağlığını geliştirmeyi doğrudan hedefleyen faaliyetler kümesi olarak görmek mümkündür." Sağlık hizmetlerinin sunumu sırasında yaşanan birçok sorunlar vardır. Yapılan plan ve programlar önemli olup, ülke nüfusu, ekonomik özellikler sağlık uygulamalarında kullanılan metot ve teknikler göz önünde bulundurulmalıdır.
Son yüzyılda gelişen kozmetik sanayi, estetik gibi alanların yine insan sağlığına hizmet veren sektörler olarak kabul etmek gerekmektedir. Kullanılan malzemelerin yapısı, yapılan estetik uygulamalarının insan fizyolojisine uygunluğunu belirtmek için tıbbi tahlil ve analizlere ihtiyaç vardır. Eksilen yada bozulan organlara takviye protez, ortez ve aletlerin, kemik ve organların dokusuna uyumlu mekanik cihazların ya da uygulanan biyonik her türlü araçların yeni sorunlara sebebiyet vermemesi için yine en güvenilir bilginin sağlandığı ve uygulandığı sağlık hizmetleri ile mümkündür.
Sağlık hizmetlerinin temel amacı; kişi, aile ve toplumun sağlık düzeylerinin korunması geliştirilmesi ve hastalıkların tedavi edilmesidir. Tedavi edilen bireylere, sonraki yaşantılarının sağlıklı olarak sürdürebilmeleri için destek gerekebilir. Bu nedenle sağlık kurumlarında çeşitli alanlarda danışmanlık hizmetleri de verilmektedir.
Sağlık kurulumlarında uygulanan sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanmak, zamanında başvurmak sağlık alanında gereksiz masrafları önlemektedir. Hastalık belirtilerini erken fark etmek, tedaviyi tam olarak tamamlamak önemlidir. Toplum ve kişi sağlığını ilgilendiren, salgın hastalıklar gibi acil kararlar gerektiren durumlarda ise, farklı kurumlar ile işbirliklerini zorunlu kılmaktadır. Sağlık hizmetlerinden yüksek oranda yararlanmak kişinin ve toplumun sağlık düzeyini olumlu etkilemektedir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/