Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Zihinsel ve Fiziksel Engelli Çocukların Aileleri

Aile, karşılıklı etkileşimlerin, çeşitli ve karmaşık davranış örüntülerinin olduğu bir bütündür. Türk Aile Yapısı Özel İhtisas Komisyonu tarafından yapılan tanımlamada ise aile; kan bağlılığı, evlilik ve diğer yasal yollardan, aralarında akrabalık ilişkisi bulunan ve çoğunlukla aynı evde yaşayan bireylerden oluşan, bireylerin cinsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılandığı, topluma uyum ve katılımlarının sağlandığı ve düzenlendiği temel bir birimdir.

Çocuk sahibi olmaya hazırlanan aileler, bebeklerini beklerken çeşitli duygular yaşarlar. Yaşanan bu duygular genellikle doğacak bebeğe ilişkin olumlu ve güzel duygular, doğacak bebeğe ilişkin hayaller, beklentiler şeklinde olmakla birlikte bazı durumlarda kaygıda yaşanabilir. Bu psikolojik hazırlıklar mükemmel bebek isteği ile birlikte engelli bir çocuk sahibi olma korkusunu da içeren normal bir süreçtir.
Engelli bir çocuğa sahip olan aileler, çocuğa sahip olmanın getirdiği birden fazla değişik durumla karşı karşıya gelmekte ve farklı gelişim özellikleri sergileyen bu çocukların bakımlarından eğitimlerine kadar uzanan gereksinimlerini karşılamakta güçlük çekebilmektedirler. Ailelerin engelli çocuklarının sık tıbbi kontrolleri, özel bakım gereksinimleri, sürekli fizyoterapi uygulamak zorunda kalmaları nedeniyle diğer çocuklarına yeterli zaman bulamama, toplum içindeki rollerini üstlenememe gibi durumlarla karşılaşabilmektedirler.
Eşlerin birbirine destek olması, onların kabul sürecini kolay atlatmalarını sağlayacaktır. Ne yazık ki engelli çocuğunu en yakınlarından bile aylarca saklayan, çocuğuyla hiç ilgilenmeyen, onu yok sayan aile bireyleri vardır. Böylesi bir durum, eşlerden diğeri için büyük bir yıkım olmaktadır. Aile yaşantısında anne babanın farklı rolleri vardır. Anne genellikle temel bakım, aile için iş ve ilişkileri sürdürmekte, baba ise genellikle ailenin maddi kaynaklarını sağlayarak çocuk ve aile içi sorumluluklardan uzak kalmaktadır. Bu durumda, genellikle engelli çocuğun anne üzerindeki etkileri daha yoğun görülmektedir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/