Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Gerçek Özür Bedende Değil Düşüncededir

31 Ekim-3 Kasım 2013 tarihleri arasında devam etmekte olan ENGELSİZMİR 2013 Kongresi ikinci gününde, West England Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Bölümü Eşbaşkanı Sandra Manley'in konuşmasıyla başladı. Manley, konuşmasında; engelli vatandaşları düşünerek yapılan çevre planlamaları ve mimari yapıların,

sadece engelli vatanadaşların değil, engelsiz vatandaşların hayatına da olumlu etki edeceğinin altını çizdi.Engelli bir mimarın katkılarıyla inşa edilen bir binayı örnek göstererek, bu sayede yüzde yüz engelsiz binaların yapılabileceğini belirtti.

HAYAT BENSİZ OLMAZ!

Konferansın ardından başlayan oturum, toplumu MS hastalığıyla ilgili bilgilendirmeyi amaçlayan kısa filmle başladı. İzmir MS Derneği üyelerinden Şebnem Oktay, MS ile 27 yaşında tanıştığını ve bir MS hastasının yaşayabileceği pek çok zor anı yaşadığını, katılımcılara deneyimleriyle anlattı. Ülkemizde sadece 3 tane ''MS Rehabilitasyon'' birimi olduğunu belirten Oktay, bu hastalığın toplum da yeterince bilinmediğini vurguladı.

yaslihasta-com-gercek-ozr-bedende-degildir-2

YOK SAYILAN HAK

''Engelliler ve Üreme Sağlığı'' panelinde, örf-adet ve gelenekler ışığında hapsedildiğimiz en önemli tabulardan biri olan cinselliğin günümüzde oldukça artan şiddetin ve istismarların temel ögesi olduğunun altı çizildi. Cinsellik her bireyin hakkı iken, haksız yere engelli vatandaşlarımıza toplum gözünde bakışımız ve ''Aseksüel'' kavramına mahkum etmeye çalışmamız irdelendi.Panelin çarpıcı konularından biri de gittikçe artan ''zihinsel engelli cinsel istismarı''ydı.

Konferanslar ve panellerin yanı sıra gün boyu spor ve sanat faaliyetleri eş zamanlı olarak devam etti.ENGELSİZMİR 3 Kasım 2013 tarihine kadar İzmir Kültürpark Fuar'da duyarlı katılımcılarını beklemekte.

 

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/