Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Depresyonda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Depresyon son yıllarda yaygınlaşan önemli bir psikolojik hastalık. Peki depresyonda olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? İşte depresif hallerin günlük hayata yansımaları...


Dikkat! Depresyonda olabilirsiniz
Kimi zaman mevsimsel olarak kimi zaman da bazı olaylar sonrasında psikolojik bir çöküntü yaşarız. Peki her çöküntü veya moral bozukluğu depresyon mudur?
Gün geçtikçe depresyon vakalarının sayıları artıyor. Depresyona karşı savaşabilmek içinse öncelikle depresyonu tanımak gerekiyor.
“En az iki haftalık süre içerisinde aşağıdaki belirtilerden en az beşi sizde varsa depresyon sorgulanmalıdır” diyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Güveli, bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
İşte depresyonun belirtileri....
- Çökkün bir ruh hali, ilgi kaybı ya da yaptıklarından zevk alamama
- Günlük işleri yapamama, günlük işlere karşı isteksizlik
- Diyet yapmadığı halde aşırı kilo kaybetme ya da kilo alma (Bir ayda vücut ağırlığının %5’inden fazlasını alma ya da verme)
- İştah kaybı ya da aşırı iştah
- Hemen her gün aşırı uyma ya da uykusuzluk
- Sıkıntı, huzursuzluk yerinde duramama
- Kendini yorgun, bitkin, halsiz hissetme (enerjisi çekilmiş gibi hissetme)
- Kendini değersiz hissetme
- Dikkatini bir noktaya toplayamama
- Cinsel istekte aşırı azalma
Sayılan belirtiler içerisinde birbirine zıt görünen belirtiler olmakla birlikte depresyonun farklı alt tiplerinin ayrımı ancak uzman bir gözle ve belirtilerin tümü birlikte değerlendirildiğinde olacak bir iştir. Etrafınızdaki herhangi birinde bu belirtiler varsa ve günlük hayatını etkiliyorsa bu kişi depresyonda olabilir dikkatli olun. Bu belirtiler herkeste zaman zaman olabilir.
Dikkat etmeniz gereken en önemli iki noktayı hatırlatalım:
1. Belirtilerin süresi
2. Günlük yaşamı ne kadar etkiledikleri.
Kaynak: http://www.gazetevatan.com

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/