Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Bahar Yorgunluğuyla Başa Çıkmanın Yolları

İklimlerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek. Bu durum kendisini en çok mevsim geçişlerinde gösteriyor. "Enerjim düştü, kendimi yorgun ve bitkin hissediyorum" diyorsanız bahar yorgunu olabilirsiniz. Peki bahar yorgunluğu doğru beslenme ve biraz dikkat ile aşılabilecek bir problem mi?


Bahar yorgunluğundan kurtulmak için beslenmenin önemini göz ardı etmemek gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, bu mevsimde beslenmede dikkat edilmesi gereken kurallara değindi.
Mevsime bağlı beslenme alışkanlıklarının değişmesinin ve havadaki nem oranının artmasının birçok kişide isteksizlik, uykusuzluk, baş ağrısı ve halsizlik gibi şikayetlere yol açtığını vurgulayan Enç, bahar yorgunluğundan mümkün olduğunca az etkilenmek için şunları söyledi: "Bahar yorgunluğu, havadaki elektrik yükünün, buna bağlı olarak pozitif ve negatif yüklü iyon artışının sinirleri etkileyerek stres seviyesini yukarılara çekmesi sonucu ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda metabolizmadaki hormonal değişimden de kaynaklanabiliyor. Alkol, çevre kirliliği, stres, aşırı kafein, sigara, düzensiz beslenme gibi etmenlerin tetiklediği bahar yorgunluğu dikkat edilmez ise yorgunluk ve halsizliğin yanı sıra mide ekşimesi, mide yanması, konsantrasyon bozukluğu, tansiyon yüksekliği, adale ağrıları gibi pek çok farklı problemi beraberinde getirebiliyor.”
BAHAR YORGUNLUĞUNU AZALTMANIN YOLLARI
• Yeterli ve dengeli beslenin. Tek tip beslenmeden uzak durun. Örneğin; güne mutlaka kahvaltı ile başlayın ve kahvaltıda hafif besinler seçin, öğününüzde tavuklu (ızgara ) salata, ayran ve 1 dilim tam buğday ekmeği ile besin çeşitliliği sağlayabilirsiniz.
• Düzensiz tüketilen öğünler, uzun süren açlıklar kan şekerinin dengesiz düşmesine ve yükselmesine neden olabileceği için bahar yorgunluğu belirtilerini artırabilir. Yemeklerinizi az az sık sık 3 ana 3 ara öğün şeklinde tüketin.
• Her gün en az 30 dakika tempolu yürüyüşler yapın.
• Öğle öğünlerinizde et ağırlıklı, akşam öğünlerinde ise daha hafif olması için sebze ağırlıklı beslenin.
• Mevsimsel değişime bağlı dolaşım problemleri yaşamamak için bol bol su tüketin. Günde en az 2 litre su için. Bu sayede hem dolaşım sisteminizi daha düzenli hale sokarsınız hem de toksinlerden kurtulmanız kolaylaşır.
• Gün içerisinde yorgunluğu atmak, uyanık kalmak için sıkça tükettiğimiz çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin miktarına dikkat edin. Fazla miktarlarda alınan kafein, kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olabileceği için özellikle mevsim değişikliğindeki sıkıntıları tetiklememek adına kafein alımını en aza indirmeye çalışın. Çay, kahve, asitli içecekler gibi kafeinli içecekler yerine günde 2 fincan yeşil çay, melisa çayı gibi bitki çayları tüketebilirsiniz.
• Yeterli ve düzenli C vitamini alın. Bunun için de özellikle meyve ve sebze tüketimini artırın. Brokoli, ıspanak, yeşilbiber, kivi, maydanoz, portakal gibi besinlerden faydalanabilirsiniz.
• Uykunuza önem verin. Çünkü uykusuzluk ya da düzensiz uyku kendinizi daha yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur. Bu nedenle her gün 6-8 saat uyumaya özen gösterin.
• Çinko, magnezyum yorgunluğu azaltır bu yüzden hergün 2 adet ceviz, 6-7 adet fındık ve 1 küçük boy muz tüketin.
• Tatlı, hamurlu ve nişastası besinlerden uzak durun. Bu besinler kan şekerini hızlı arttırıp hızlıca düşürür. İçerisinde bolca B vitamini bulunan ve kan şekerini iyi ayarlayan kepekli pirinç, kepekli makarna, esmer ekmek gibi glisemik indeksi düşük, posalı besinler tüketmenizde fayda var.
Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/