Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Nlp İlkeleri


Herhangi bir bilim dalı gibi Nlp de bazı temel ilkeler üzerine yükselir. Ancak bu ilkeler herhangi bir pozitif bilimin kurallarından daha esnektir. Üstelik bu ilkeler, doğru olmaktan ziyade, yararlı olarak görülmelidir.


*Başarısızlık yok sonuçlar vardır
Başarısızlık kavramı beyin haritasından silindiğinde, tüm yeni olasılık kapıları aralanacaktır. Thomas Edison ampulü keşfetmek için yaptığı 9999 denemeden sonra ısrar ediyordu: "Sadece ampulün bulunamayacağı bir yol daha keşfettim."
*Harita bölgenin kendisi değildir
Biz, doğrudan dünyaya tepki vermek yerine, zihin haritalarımıza tepki veririz. Zihin haritalarını değiştirmek ve güncellemek, dünyayı değiştirmekten daha kolaydır.
*Her deneyimin bir yapısı vardır
Düşünce ve duyguların kendine özgü bir kalıbı vardır. Bu kalıbı değiştirirsek, deneyimlerimiz de değişecektir. Hoş olmayanları nötrleştirebilir, işimize yarayanları zenginleştirebiliriz.
*Bir insan bir şeyi yapabiliyorsa, onu herkes öğrenebilir
Başarılı bir insanın zihin haritasını kullanarak biz de başarı elde edebiliriz.
*Zihin ve beden aynı sistemin parçalarıdır
Bu iki olgu birbirinden ayrılmayan, birbiriyle sürekli iletişim halinde olan bir bütündür.
*İnsanlar ihtiyaç duydukları kaynaklara zaten sahiptir
Zihinsel görüntüler, iç sesler, duygular ve hisler zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızın temelidir. Onları istediğimiz şekilde kullanabiliriz. Yeter ki isteyelim.
*İletişim kurmamak imkansızdır
Her zaman iletişim halindeyiz. En azından sözsüz olarak. Sadece dış çevreyle değil, içimizle de iletişimimiz süreklidir.
*İletişimin anlamı, aldığımız cevap kadardır
Bizim anlattığımız şeyler, karşıdakinin anladığı kadardır. İfadenin veriliş amacıyla, karşımızdakinin anlayışı farklı olabilir. Önemli olan nasıl anlaşıldığımızın farkına varmaktır.
*Her davranışın altında olumlu bir niyet yatar
İyi ya da kötü her davranışın temelinde olumlu bir niyet yatar. Saygı görmek için bağırmak, güvende hissetmek için saklanmak, kendini korumak için saldırmak gibi. Olumlu niyeti, başka ne tür davranışlarla gösterebileceğimiz düşünülmelidir.
*İnsanlar her zaman ellerindeki seçenekler arasından en iyisini seçerler
Her birimizin kendine özgü bir kişisel tarihi vardır. Elimizdeki seçeneklerden en iyisini buna dayanarak seçeriz. Seçeneklerimiz deneyimlerimize dayanır.Yerine daha faydalı bir deneyim geçene kadar aynı deneyim tekrarlanır.
*Eğer yaptığın şey işe yaramıyorsa başka bir şey yap
Her zaman aynı şeyi yapmak, her zaman aynı sonuca ulaştırır. Elimizde bir çok alternatifler vardır. Yeter ki harekete geçelim. Yapacağımız yeni şeyden çok farklı sürprizler de çıkabilir.
Kaynak: Yüksek Lisans Tezi Ahmet Burak Acaralı

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/