Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Türkiye’ de Özel Eğitimin Tarihçesi

Ülkemizde özel eğitim çalışmalarının başlaması eskilere dayanmaktadır. Hatta Osmanlı dönemindeki Enderun Mekteplerinin üstün yetenekli çocukların eğitimleri için örnek olarak gösterilir. Grati Efendi 1889‟ da İstanbul Ticaret mektebi bünyesinde görme ve işitme engelli çocuklar için sınıf açılmasını sağlamıştır.
Sonraki yıllarda okul bünyesindeki bu sınıflar bağımsız okula dönüşmüştür. Okul 1912 yılında kapanmış ve alanda 1921 yılına kadar bir gelişme olmamıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında “Özel İzmir Sağırlar ve Körler Müessesesi” adında okul açılmış ve İzmir’deki görme engelliler okulunu 1923‟te yine İzmir’de işitme engelliler okulunun takip ettiğini görmekteyiz (Güven, 2008).

“Üstün yetenekli bireyler için, 1948 yılında, İdil Biret - Suna Kan Yasası adıyla bilinen yasa kabul edilmiştir”. Alandaki diğer önemli gelişmeler kronolojik sırasına göre aşağıda sıralanmıştır.
 1955 yılında Ankara’ da ilk rehberlik ve araştırma merkezi açıldı.
 1965- Özel eğitim alında uzman yetiştirmek amacıyla Ankara Üniversitesi
 Eğitim Fakültesinde Özel Eğitim Bölümü kuruldu (daha sonra kapatıldı).
 1980- Milli Eğitim Bakanlığında günümüzdeki adıyla Özel Eğitim, Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu
 1990 Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Özel Eğitim Bölümü kuruldu (daha sonra diğer üniversitelere yayıldı).
 1997- Özel eğitim hizmetlerinin eşgüdüm içerisinde yürütülmesini sağlamak amacıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı kuruldu.
 1997- 573 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname çıkarıldı (2916 Sayılı Kanun yürürlülükten kalktı).
 2000 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği çıktı.
 2005- Özürlüler kanunu çıktı. Kanun No: 5378 Kabul Tarihi: 1.7.2005”

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/