Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Özel Gereksinimli Birey

Tüm bireyler bedensel özellikleri ve öğrenme yetenekleri yönlerinden birbirinden farklılıklar gösterir. Ancak bireyler arasındaki farklılıklar çoğu zaman fazla büyük değildir. Dolayısıyla normal koşullarda genel eğitimden yararlanmada ciddi problemlerle karşılaşmazlar. Bununla birlikte özel gereksinimi olan bireyler olarak adlandırılan bazı bireylerin bedensel özellikleri, öğrenme yetenekleri, bu bireylerin eğitiminde bireyselleştirilmiş eğitim programlarını, yani Özel bir eğitimi gerektirecek ölçüde normlardan farklıdır.

Normlardan farklılık altta ya da üstte olabilir. Bu yönüyle özel gereksinimi olan bireyler terimi, öğrenme ya da davranış problemleri gösteren bireyleri bedensel ya da duyusal yetersizliği olan bireyleri olduğu kadar zihinsel olarak üstün ya da özel yetenekli bireyleri de içerisine alan kapsamlı bir terimdir.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 42. maddesine göre ise, "bireysel farklılıkları nedeniyle uyarlamalar yapılmaksızın normal eğitim olanaklarından yararlanamayan bireyler de, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi eğitim ve öğretim hürriyetine sahiptir." Ayrıca anayasa, "devlet, durumları sebebiyle- Özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır" ifadesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni özel eğitim hizmetlerinden sorumlu kılmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede özel eğitim gerektiren birey, "çeşitli nedenlerle, bireysel özellikleri ve eğitim yeterlikleri açısından akranlarından beklenilen düzeyden anlamlı farklılık gösteren bireyi" ifade etmektedir. Özel eğitim gerektiren bireyler terimi, özürlü ya da engelli olarak nitelendirilen çocukların yanı sıra üstün zekalı ya da yetenekli olan çocukları da kapsamaktadır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/