Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Toplam Kalite Yönetiminin Amaçları

TKY, organizasyonlarda kalitenin artırılmasını hedeflemektedir. Bu teknikte müşteriye göre kalitenin yükseltilmesi ve verimliliğin artırılması amaçlanır. TKY'de kalite ve verimliliğin artırılması için gerekli unsurlar şunlardır:
 Çalışanların memnuniyeti, motivasyonu ve ödüllendirilmesi,


 Performans değerlendirme ve ölçme yöntemlerinin kullanılması,
 Organizasyondaki hataların ve yanlışların ortadan kaldırılması,
 Ekip çalışmasına ağırlık verilmesi,
 Başarılı organizasyonların tecrübelerinden yararlanılması,
 Stratejik planlamanın yapılması.
TKY'nin hedefi, uzun vadede müşterinin tatmin olmasıdır. Ayrıca kendi personeli ve toplum için avantajlar elde etmeyi gaye edinir. Bu amaçla TKY, kalite üzerine yoğunlaşan ve tüm personelin katılımına dayanan bir yönetim felsefesidir. Üst kademe yöneticilerin, işin içine sürekli bir şekilde girmesi ve tüm personelinin sürekli eğitiminin sağlanması bu modelin olmazsa olmazıdır. Bunun için müşterinin bilinen ve bilinmeyen potansiyel ihtiyaçlarının karşılanmasını gaye edinmiştir.
Toplam Kalite Yönetimi, müşteri tarafından tanımlanan kaliteyi, işlerin yürütülmesi sırasında ürün ve hizmet bünyesinde oluşturan hizmet biçimidir. Günümüzdeki yıkıcı rekabet karşısında ayakta kalmanın ve gelişmenin yeni dinamizmi olan TKY, basit fakat etkin bir modeli temsil etmektedir. Bu nedenle söz konusu modeli felsefe ve ilkeleriyle anlamak başarının ön şartlarındandır.
TKY'nin amaçları kısaca şu şekilde özetlenebilir:
 İşletmedeki bütün çalışanların işbirliği içerisinde olmalarını sağlamak,
 Çalışanlara sürekli iyileştirme ve geliştirme alışkanlığını yerleştirmek,
 Her zaman en iyi kaliteye ulaşmaya çalışmak,
 Sıfır hatayı esas almak, sonuçta da israfı önlemek,
 Çalışanların moral, motivasyon ve verimliliğini artırmak,
 Ürün işlem sürelerini kısaltmak ve teslimat hızını artırmak,
 Maliyetleri düşünmek. Bu sayede kaliteli mamulü ucuza satmak ve yüksek rekabet gücü sağlamak,
 Müşterileri %100 tatmin etmek ve onların güvenini kazanmak,
 Şirketin belirlenen hedeflerine ulaşmasını sağlamak
TKY'nin amacı, üretimde sıfır hata yönetimine geçmektir. Kaliteye sadece üretim sonrası yapılan kalite kontrolleri ile ulaşılmaz. Kalite, üretim sürecinde gerekli müdahaleler yapılarak; ürünün hatasız üretilmesi ile sağlanır. Kalitenin sağlanması yalnızca üretim sürecinin belli basamaklarında olmaz. Kalite hammadde seçiminden ürünün elde edilmesine kadar, bütün üretim kademelerini içerir.

TKY'de amaç, herkesin katılımının sağlanmasıdır. Buna paralel kalitenin devamlı iyileştirilmesi ve toplam maliyetlerin düşürülmesi de diğer bir hedeftir. Kalitenin iyileştirilmesi ile uzun vadede maliyetlerin düştüğü Japonya'da birçok işletmede tecrübe edilmiştir. Kalitenin arttırılması ile kalitesiz ürünler ortaya çıkmamaktadır. Bu da maliyetlerde büyük düşüşlere yol açmaktadır.
Kaynak: Mustafa Hamit Ecevit Yüksek Lisans Tezi

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/