Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Toplam Kalite Yönetiminin Unsurları - Sürekli Geliştirme

Toplam Kalite Yönetimi ve ''Sürekli iyileştirme'' kavramları, birbirlerinden ayrı düşünülemez. ''Sürekli iyileştirme'' ya da ''Sürekli gelişim'' anlayışı, mükemmele doğru istikrarlı yürüyüşün adıdır. Toplam Kalite Yönetimi asla mükemmeli yakalamak değildir. Zira mükemmeli yakalamak demek, sona ulaşmak demektir. Oysa Toplam Kalite Yönetiminde "iyinin düşmanı daha iyidir" prensibi vardır. Burada amaç mükemmeliyeti yakalamak yerine daha iyiye ulaşmak için sürekli çalışmadır.


İşletmede hedeflere ulaşmak amacıyla, bütün fonksiyonların sürekli iyileştirilmesi düşüncesi egemen olmalıdır. Bu sebeple her kuruluş faaliyet alanında sürekli kendini geliştirmeyi canlı tutmalıdır. İşte Toplam Kalite Yönetimi sürekli gelişmeyi, bir kuruluşun olmazsa olmazı olarak ortaya koymaktadır. Kuruluşun toplam performansının sürekli iyileştirilmesi onun kalıcı hedefi olmalıdır. Bunların sürekli iyileştirilmesi kuruluştaki her çalışanın hedefidir. Sürekli gelişme anlayışı kuruluşun sürekli büyümesine, birimler arasında etkin ve verimli bir koordinasyona ve çalışanların hayat standartlarının yükselmesine imkan sağlamaktadır.
İyileştirme için başlangıç iyileştirmeye olan ihtiyacı fark etmektir. İhtiyaç bir problemin fark edilmesi ile ortaya çıkar. Problemler belirlendikten sonra problem çözme yöntemi ile giderilir. Bir daha cereyan etmemesi için de gerekli tedbirler alınır. Problemin çözülmesiyle birlikte iyileştirme giderek daha iyi düzeye ulaşır. Ulaşılan yeni düzeyi geliştirmek için oluşturulan iyileştirme standartlaştırılmalıdır. Batının klasik gelişim anlayışında, değişim buluş yapıldıkça gerçekleştirildiğinden etkisi büyük olmaktadır. Yeni buluş ile birlikte eski yapılanma ortadan kalkar. Bu bağlamda Standartlar değiştirilerek yeni bir çalışma düzeyine geçilir. Yoğun çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan buluşlar ve bunların şirkete adaptasyonu büyük yatırımları da beraberinde getirecektir.
Kaynak: Mustafa Hamit Ecevit Yüksek Lisans Tezi

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/