Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Toplam Kalite Yönetiminin Unsurları - Önce İnsan Anlayışı

1950'li ve 60'lı yıllarda uygulanan Kütle Üretimi teknolojisinin insana bir makine gibi baktığını söyleyebiliriz. Bugün ise bu firmalar kalitelerini geliştirmek ihtiyacını duymaktadır. Bu amaçla da tüm çalışanlarının yaratıcı gücü ve aktif katılımı ihtiyaç duymaktadır. Çünkü bunlar olmadan gerçek bir gelişme olmayacaktır. Bu nedenle de "insana" her zamankinden daha fazla önem vermek gerektiğini kavramaktadırlar.


Kalder 2000'e göre TKY, sıfır hataya yaklaşmak ve müşteri memnuniyetini tam anlamıyla sağlamak için benimsenmesi gereken bir yönetim anlayışıdır. TKY' de başarılı olmanın en önemli adımı TKY'yi bir araçlar topluluğu olarak değil, bir yönetim anlayışı olduğunu kavramaktan geçer. Çoğu şirketin bu konuda başarısız olması bu iki yaklaşım arasında bocalaması yüzündendir. TKY anlayışının en temel özelliği insana bakış açısıdır. Yüzyılların Kapitalist ve Marksist anlayışları değişmeye başlamıştır. Sonuçta Materyalist temelli beyinler insana değer veren yaklaşıma muhtaç olmuşlardır. Bu yaklaşım bizim kültürümüzde asırlardır zaten mevcut idi. İnsan merkezli olmayan hiçbir yönetim anlayışının uzun süre varlığını sürdürmesi beklenemez.
Imaı 1997'ye göre Ünlü Japon yönetim bilimci Masaaki Imai' nin şu sözleri konuyu çok güzel bir şekilde ortaya koymaktadır: "Kaliteden söz edildiğinde, akla ilk gelen genellikle ürün kalitesi olmaktadır. Oysa bu doğru değildir. İşin üç yapıtaşı vardır: Donanım, uygulama kuralları ve insan. Kalite insanla başlar.
Donanım ve uygulama kurallarından, ancak insan doğru yerine yerleştirildikten sonra söz edilebilir." Imai benzer bir ifadeyle "Toplam kalite kontrolde insan kalitesi her şeyden önce gelir. Toplam kalite kontrol 'insana kaliteyi işlemek' üzerine kuruludur. Çalışanlarına kaliteyi işleyebilen bir şirket kaliteli üretim yolunu zaten yarılamış demektir.
Kaynak: Mustafa Hamit Ecevit Yüksek Lisans Tezi

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/