Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Toplam Kalite Yönetiminin Unsurları - Üst Yönetimin Liderliği

Çetin ve diğ. 2001'e göre TK; mükemmeli arayan uzun ve zahmetli bir yolculuk olarak tanımlandığında, tüm çalışanlara yol gösterecek liderler bulunmalıdır. Çünkü çalışanların morallerini bozmamaları, cesaretlerini kaybetmemeleri ancak yönetimin sürekli ve etkin liderliği ile olur.


Çalışanların arkalarında hissedecekleri bu sürekli destek; onları motive eder, tatmini sağlar. Hatta TK için gerekli olan kültürel değişim de kolayca gerçekleşir. Ekip çalışması da çalışanların motivasyonunda etkili bir yoldur. Çalışanların özgüveni açısından bir gruba ait olup, birlikte başarmak olumlu etkiler yaratır. Bunun etkin ve verimli bir şekilde yürümesi; etkin iletişim, işletmeye ait ortak değerleri paylaşmak, grup bilincine sahip olmak, öğrenmeyi öğrenmekle sağlanır.
 Liderlik, gelecekle ilgili olarak ilk ve en önemli unsurdur. Bununla birlikte stratejik planlama da liderlerin alanıdır. Bunun için birkaç neden vardır:
 Büyük resim konusunda en iyi bakış açısına sahip olan kişiler liderlerdir,
 Liderler, yönetim ile ilgili bütün sorumlulukları üstlenirler,
 Liderler, organizasyonların çalışmalarını planlamak ve onları organize etmek için gerekli yetkilere sahiptirler,
 Liderler, ihtiyaç duyulduğu zaman değişiklikler yapma gücüne sahiptirler.
 Liderler, çalışanlarının değişiklikleri uygulamaya hazır olup olmadıklarının farkında olmalıdır.
 Aksi takdirde liderin gelecekle ilgili vizyonu bir hayalden öteye gidemez.
Yöneticilerin görevi, yönetimle ilgili kararların alınması ve gelişmelerin takip edilmesidir. Bu sebeple mevcut sistemden TKY'ye geçilmesi üst yönetimin vereceği karara bağlıdır. Bu yönde bir değişikliğin yöneticilerin liderliği olmadan gerçekleşmesi imkansızdır. Gerçekleşmesi gereken değişiklikler, öncelikle üst yönetim kademesinde başlamalıdır. Eğer bu değişiklikler alt kademeden başlarsa yönetimde çatışmalar olacaktır.
Kaynak: Mustafa Hamit Ecevit Yüksek Lisans Tezi

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/