Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Toplam Kalite Yönetiminin Unsurları - Sıfır Hata Yaklaşımı

Muayeneye dayalı yönetim anlayışında ürün veya hizmet hata bulmaya yönelik olup bir ayıklama işlevidir. Bu anlayış bir bakıma işler olup bittikten sonra yapılan denetimdir. Doğal sonuç olarak da bu tarz bir kontrol işlevi fire miktarını önleyemeyeceği gibi azaltamayacaktır da. Buna paralel artan fire miktarı sağlam ürün maliyetini de yükseltecektir.


Kalitenin iyileştirilmesi, herkesin işini her defasında doğru yapmasıdır. Bunun da yolu, hedefleri açık bir şekilde belirlemektir. Öncelikle çalışanlara, neyi, neden doğru yapmaları gerektiği benimsetilmelidir.
Ne yapılması gerektiğini bilmedikçe, her defasında doğru yapılamaz. Bu nedenle herkesin yapacağı işi iyi bilmesi gerekmektedir. Bunun içinde bir işe başlarken sonucun müşteri için doğru olup olmadığı sorulacak ilk sorudur. Eğer doğru değilse, işi her defasında doğru yapmanın da faydası olmayacaktır.
TKY felsefesinin temelinde hedef "sıfır hata"dır. Sıfır hata hedefi, hiçbir zaman ulaşılabilir olarak görülmemiştir. Ancak her zaman bir hedef olmuştur. Bu yaklaşımı izleyen işletmelerde yıldan yıla hata oranlarının giderek azaldığı gözlenmiştir. Bunun sonucunda bu işletmelerde hatalı ürünler, ürünlerin bir yüzdesi olarak çıkarılmamıştır.
Hatalı ürünler, ürünlerin milyondaki oranı ile ifade edilmeye başlanmıştır. Bu yaklaşımda "kaliteye en önemli öncelik" verilmekte ve kalite, kalite kontrol faaliyetinin sıklığı artırılarak değil, hatalı üretimin önlenmesi ile sağlanmaktadır. Ürünü ilk ve her defada hatasız üretme konusunda ortaya çıkabilecek sorunların çözümü, kalitenin kaynağında (hammadde, yarı mamül) sağlanması ile mümkündür.
Kaynak: Mustafa Hamit Ecevit Yüksek Lisans Tezi

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/