Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşam Boyu Öğrenme

Yaşlılık ve öğrenme kavramları ülkemizde en az birbiriyle ilişkilendirilen kavramlardır.Yaşlılar için öğrenme olanakları istenildiğinde yaşlıların tekrar "öğrenci" mi yapılacağı sorulur. Kaldı ki bugün pek çok ülkede yaşlılar gerçekten tekrar okul sıralarına oturup öğrenmekte, gençlerle üniversiteye gitmekte, doktora tezleri hazırlamaktadırlar. Ama yaşlılarda öğrenme yeteneği noksanlığı gören zihniyetten, onlara bu olanakları yaratması da beklenemez.

Kalasik kondisyonlamanın yanı sıra enstrümantal kondisyonlama dediğimiz, sonuçlardan elde edilen öğrenme de vardır. İnsan kişisel davranışlarından çıkan sonuçlara dayanarak da öğrenir. Tecrübelerimiz, hayatımızın hatalarıdır diyen yazar, enstrümantal kondisyonlamanın mizahi bir tanımını yapmıştır. 
İyi, hoş ve güzel sonuçlar doğuran davranışlar "ödüllendirici sonuçlar" olarak tanımlanır. Mesela yaptığımız bir davranış başkaları tarafından takdir edilir ve onlardan övgü alırsak, bu davranışı daha sık yaparız. Buna karşın davranışımızı eleştirirlerse, bundan mümkün mertebe kendimizi sakınırız. Demek ki enstrümantal kondisyonlama, ödül ve ceza kavramlarına dayanan öğrenme süreçleriyle alakalıdır.

Fakat insanlarda görülen davranışların çoğunu klasik ve enstrümantal kondisyonlama teorileri ile açıklayamıyoruz. Daha karmaşık öğrenme süreçleri vardır, örneğin daha okula başlamadan, hiçbir öğretmenden ders almadan önce dilimizi nasıl öğrendik? Buna modelden öğrenme veya taklit diyoruz. Başkalarını gözlemleyerek, benzer davranışları yapıyoruz.
Bu bilgilerden "öğrenci" olmanın sadece genel öğrenme olgusunun ufak bir bölümünü ifade ettiği anlaşılmış olmalıdır. Dolayısıyla anlaşılmış olması gereken başka bir şey de şudur: İnsan ömrü boyunca öğrenen bir varlıktır. Yaşı, onun öğrenme yeteneğinden arınmışlığının göstergesi değildir. Profesyonel yaşlı bakımında öğrenme modellerinden yararlanılmaktadır. Özellikle modele dayalı öğrenmede "modelin" önemi çok büyüktür. Çünkü yaşlı, onu gözlemleyecektir. Bu yüzden bakım personelinin yaşlılara nasıl davrandıkları, bakıma muhtaçlık sorununa nasıl yaklaştıkları ve bunun yarattığı sorunları nasıl çözdükleri, profesyonel bakım sektöründe dikkate alınması gereken davranışlardır. Eğer bakıcılar "kötü" bir model olarak işini yaparsa, yaşlıların bağımlılığını artırırlar ve bundan sadece yaşlı değil, bakıcı da zarar görür. Yaşlının bakıcıya bağımlılığı arttıkça, bakıcının işi ağırlaşır ve işini terk etme eğilimi artar.

 

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/