Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlı Bakım Uygulamaları

Yaşlılık nasıl daha rahat ve güvenli bir yaşam dönemi olabilir? Bu sorunun cevabı farklı şekillerde verilebilir. Basit, ama etkili yöntemlerle yaşlıların yaşamında olumlu bazı değişimleri yaratmak mümkün olabilir.

Örneğin; yalnız yaşayan yaşlıların çoğu ya bedensel nitelikleri elvermediği ya da tek kişilik bir sofra hazırlamanın anlamsız olduğuna inandıkları için günlük beslenme ihtiyaçlarını bir dilim ekmekle ya da hazır yemeklerle karşılamaya çalışırlar.

Devamını oku...

Yatalak Hasta Bakımı

Yatak Yaraları
Yatağa bağımlı hastalarda sürekli yatmaya bağlı olarak, özellikle kilolu (obez) hastalarda yatak yarası daha çabuk oluşur. Bu tür hastalarda 2 saatte bir pozisyon değiştirilmelidir. Yatak çarşaflarının kırışıksız olması gerekir. Ayrıca kilolu hastalarda hareket isteği azalacağı için dengeli beslenmesine ve yeterli sıvı almasına dikkat etmek gereklidir.

Devamını oku...

Evde Bakımda Verilen Hizmetler

Evde Bakıma İhtiyacı Olanlar:

-Kendine bakamayan yaşlılar,
-Periyodik olarak kontrol ve izlem gerektiren kronik hastalıkları olan ve diyetlerini, ilaçlarını tam olarak uygulayamayanlar,
-Hastalıkları konusunda yeterince bilgisi olmayanlar ve gelişebilecek kötü durumları önlemeyi düşünenler,
-Ameliyat ve hastane tedavisinden sonra bir an önce eve gitmek isteyen ve bakım gerektiren hastalar,
-Yarası, katateri ve enjeksiyon tedavisi olan hastalar,

Devamını oku...

Yaşlının Evde Bakımı

Yaşlılıkla beraber gerçekleşen fizyolojik değişiklikler evde kullandığımız bazı mobilyalarda, mutfak ve banyo gibi mekanlarda yeni düzenlemeler yapmamızı gerektirebilecek. Bu düzenlemeler yaşlının kendine yetebilmesini ve daha kolay bir günlük yaşam sürdürmesini sağlamanın yanı sıra evdeki yaşlının güvenliğini sağlamak için de son derece önemli.

Devamını oku...

Yaşlı Bakım Hizmeti

Her alanda olduğu gibi bakım hizmetlerinin de sunulmasında görevlilerin dikkate almaları gereken temel ilkeler bulunmaktadır;

1. Yaşlı bakıcısı, bakım yapılan merkez veya alanlarda bütün yaşlıların temel insan haklarını koruma çabasında olmalı;

2. Yaşlı bakıcısı, hiçbir yaşlıya bedensel ve ruhsal olarak yapamayacağı bir görev vermemeli;

Devamını oku...

Yaşlılıkta Genel Bakım

Hijyenik Bakım:

Yaşlı bireylerde deride oluşan değişiklikler nedeniyle hijyenik bakım önemlidir. Yaşlı deride gözle görülebilen en belirgin özellik kuruluk, kırışıklık, gevşeklik ve düzensiz pigmentasyondur.
İleri yaşlılıkta ise deri parlak, ince ve sarımtırak bir görünüm alır. Yaşlılardaki derinin bu yapısı epidermis, dermis ve derialtı yağ dokularındaki incelme ve atrofiden kaynaklanmaktadır.

Devamını oku...

Yaşlı Bakımında Çözümler

Bakım verenler için püf noktalar:

- Yaşlı insanları mevcut ilgi alanlarını geliştirmek ya da yeni ilgi alanları yaratmaları için teşvik etmek önemli.

- Giyinme, soyunma, banyo, yemek yeme gibi günlük aktiviteleri kişinin mümkün olduğunca kendisinin yapması sağlanmalıdır. Yaşlının durumuna ve ihtiyaçlarına göre yalnızca gerekli olan durumlarda yardımcı olunmalı.

Devamını oku...

Yaşlı Bireyin Bakımı

Gelişmekte olan ülkelerde, çoğunlukla, gereksinimi olanlara bakım, aileler ya da toplum tarafından sağlanmaktadır. Aileler ve toplum yaşlı bireylerin koruma, bakım, destek ve tedavisinde anahtar rol oynamaktadır.

Aile yaşlı bireye yönelik;
- Psikolojik destek,
- İyi bir gözlem,
- Fiziksel yardım,

Devamını oku...

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/