Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlı Bakım Uygulamaları

Yaşlılık nasıl daha rahat ve güvenli bir yaşam dönemi olabilir? Bu sorunun cevabı farklı şekillerde verilebilir. Basit, ama etkili yöntemlerle yaşlıların yaşamında olumlu bazı değişimleri yaratmak mümkün olabilir.

Örneğin; yalnız yaşayan yaşlıların çoğu ya bedensel nitelikleri elvermediği ya da tek kişilik bir sofra hazırlamanın anlamsız olduğuna inandıkları için günlük beslenme ihtiyaçlarını bir dilim ekmekle ya da hazır yemeklerle karşılamaya çalışırlar.

Genellikle besin değeri az olan bu tür yiyeceklerin, yaşlının sağlığını tehdit edici özellikleri vardır.

Yapılan bütün araştırmalar şunu göstermiştir: Yaşlılık, kişinin kendi yaşam öyküsüyle bağlantılıdır. Yaşamının en verimli çağını işsiz olarak geçiren bir insanın, yaşlılığı sadece ekonomik yönden değil, sosyal ve psikolojik yönlerden de genellikle olumsuzluklarla dolu olmaktadır.

Ülkemizde milyonlarca işsiz genç, kötü bir yaşlılığa doğru adım adım ilerlemektedirler. Oysa bugünkü işsiz gençlerimizin çoğu, en azından ortaokul ya da lise mezunudur. Aralarında üniversiteyi bitirmiş olanların sayısı da az değildir. Yaşlılar için sunulan her türlü hizmet alanında çalışabilecek büyük bir insan potansiyeline sahip olduğumuz kesindir. İşsizliğe çare ararken, Gerontolojinin yaratabileceği yeni iş sahalarının gözden kaçırılmaması da gerekir. 

"Seyyar yemekhaneler" olarak adlandırılan başka bir yöntemle, günün belirli saatlerinde, yaşlılara yemek servisi de yapılabilir. Özellikle bakıma muhtaç ya da çok yaşlı insanların her gün dışarı çıkma imkanı yoktur. Başkasının yardım ve desteği olmadan günlük işlerini yürütemeyen bu yaşlılar için, birçok ülkede başarıyla uygulanan "seyyar yemekhaneler" kurulmuştur. 

Böyle bir sosyal hizmetin iki faydası daha vardır. Bir taraftan, uygun beslenme sağlanmış olur, öte yandan yemeği götüren personel yaşlının durumunu kontrol edebilme olanağına sahiptir.Yaşlının durumunu bilmek ve gerektiğinde hemen müdahale edebilmek için "telefon zinciri" denilen yöntemin çok büyük faydası olduğu ve bu yöntem sayesinde binlerce yaşlıya az bir yatırımla çok büyük hizmetler götürülebildiği de görülmüştür.

"Telefon zinciri" yaşlılara günde sadece bir telefon konuşmasına mal olur. Bir yaşlı başka bir yaşlıyı telefonla arayarak, onun hal ve hatırını sorar. Böylece hem yaşlı sevinir hem de durumu hakkında bilgi edinilmiş olur. Öte yandan telefon konuşmalarında, birçok yeni arkadaşlıkların kurulduğu da olur. Böylece yaşlıların sosyal ilişkilerinin artmasına yardımcı olunur. Yalnız olmadığını anlamasına ve korkularını yenmesine yardımcı olur. Bir zorlukla karşılaştığı takdirde, kendisine yardım elinin uzatılacağından emin olan yaşlı, güne daha mutlu başlar ve iyi bir moralle kendini daha başka uğraşılara yöneltebilir.

Direkt olarak yaşlılara hizmet eden bir teknoloji henüz yoktur. Ama son yıllarda bu alanda da bazı çalışmaların başlatıldığını görüyoruz. Yeni teknolojileri yaşlıların güvenliği için kullanmak da mümkündür. Böyle bir "teknolojik hizmet" bazı ülkelerde yıllardan beri uygulanmaktadır ve olumlu tecrübeler elde edilmiştir.

"Sosyal hizmet servisleri", hastalık ve bakıma muhtaçlık durumlarında devreye giren, resmi veya özel kuruluşlardır. Görevleri ise hastalara ve yaşlılara evde bakmak, ev işlerine yardımcı olmaktır. Belli bir bölgede yaşayan bakıma muhtaç yaşlıların, bakımlarıyla ilgili her türlü sorumluluğunu üstlenirler. Uzman personelin çalıştırıldığı sosyal hizmet servislerinde, hemşireler ve hasta bakıcıları, hasta bakıcı yardımcıları, yaşlı bakıcıları görev alabilirler.

Bakımlar genellikle evde yapılmaktadır. Bunun amacı, yaşlının mümkün olduğunca bağımsız bir yaşam sürdürmesine yardımcı olmaktır. Sosyal hizmet servisinin personeli, eğer normal iş günlerinde yaşlıyı ziyaret ederse, bu genellikle yeterlidir. Bazı durumlarda haftasonu ziyaretleri de kaçınılmaz olacaktır. Örneğin; şeker hastası bir yaşlının, her gün insülin iğnesine ihtiyacı varsa, hafta sonunda da ziyaret edilmesi gerekebilir.

Yakın gelecekte yaşlı sayısının artışına paralel olarak bakıma muhtaç yaşlıların sayısı da mutlaka artacaktır. Diğer taraftan işsizlik de Türkiye'nin acil çözüm bekleyen başlıca problemleri arasındadır. Binlerce gencimiz işsizlikten dolayı zor bir yaşam geçirerek, kendileri de kötü koşullar altında yaşlanmaktadırlar. Olaya bir de bu açıdan bakınca, bugünkü gençlerin nasıl bir yaşlılık geçireceklerini dikkate almanın şart olduğu ortaya çıkar.


Yapılan bütün araştırmalar şunu göstermiştir: Yaşlılık, kişinin kendi yaşam öyküsüyle bağlantılıdır. Yaşamının en verimli çağını işsiz olarak. geçiren bir insanın, yaşlılığı sadece ekonomik yönden değil, sosyal ve psikolojik yönlerden de genellikle olumsuzluklarla dolu olmaktadır. Demek ki ülkemizde milyonlarca işsiz genç, kötü bir yaşlılığa doğru adım adım ilerlemektedirler.


Kaynak:http://www.yaslibakicisi.net/yaslibakimi-10075-Yasli-Bakim-Uygulamalari.html

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/