Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Sağlıklı Beslenme Kuralları

Beslenme; insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşayabilmesi için gerekli olan besin öğelerinin alınıp vücutta kullanılmasıdır.

Beslenme, yaşamsal faaliyetlerin yerine getirilmesi için vazgeçilmez bir unsurdur. Bunun için yalnız beslenme yeterli değildir. Aynı zamanda sağlıklı beslenmek de gerekir. Sağlıklı beslenme bir alışkanlık hâline getirilirse beslenme olayı tam anlamıyla gerçekleşmiş olur.

Sağlıklı yaşam kişilerin ciddi ve tedavisi zor hastalıklara yakalanmadan, hem bedensel hem de duygusal ve ruhsal yönlerden üstün durumda uzun yıllar zevk alarak yaşamlarını sürdürmeleri demektir. Çok küçük yaşlardan başlayarak oluşan beslenme alışkanlıkları kişilerin sağlığını belirleyen en önemli etmenlerden biridir.

Sağlıklı beslenme insanın büyümesi, gelişmesi, sağlığının korunması, geliştirilmesi ve kronik hastalık riskini azaltmaya yönelik, beslenme biçimi ile üretken olarak uzun süre yaşaması için besinlerin kullanılmasıdır.
Yağ içeriği yüksek besinlerin tüketimindeki artış, hareketsizlik, çevre kirliliği gibi nedenlerden kaynaklanan kronik hastalıklar aşırı ve hatalı beslenmeyle ilgili sağlık sorunlarına neden olur. Bu hastalıkların başında kardiyovasküler hastalıklar, kanser, şişmanlık, diyabet, safra kesesi taşları, diş çürükleri ve osteoporoz bulunmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), beslenmeyle bağlantılı tüm hastalıkların önlenmesi amacıyla besin öğesi alımlarını düzenleyen bir grup evrensel ilkeler geliştirmiştir. Bu ilkelerde ana besin öğesi grupları için alt ve üst sınırlar belirlenmiştir. Toplam enerji alımının yüzdesi olarak tanımlanan bu önerilerde besin öğesi yetersizliğinde alt sınır, hastalıkları oluşturmayacak en düşük alım miktarlarını; üst sınır ise kronik hastalıkların önlenmesinde aşılmaması gereken en yüksek alım miktarlarını ifade etmektedir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/