Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Vücudun büyümesi, dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda ve dengeli alınması, vücutta uygun şekilde kullanılması "yeterli ve dengeli beslenme"dir. Besin öğeleri vücudun gereksinmeleri düzeyinde alınamazsa yeterli enerji oluşmadığı ve vücut dokuları beslenemediğinden "yetersiz beslenme" durumu oluşur.

Vücut için gerekli olan besin türlerinden herhangi biri alınmadığı zaman büyüme ve gelişmenin sekteye uğradığı ve çeşitli hastalıkların ortaya çıktığı bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Yenilen yiyecekler, güçlü ve zinde olmayı sağlayarak yaşam kalitesinin arttırabilir ya da sağlığı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesinin düşmesine sebep olabilir.

Beslenme yalnızca iştah duyulan yiyecekleri yemek veya açlık hissini gidermek değildir. Açlık hissi bir parça simit veya şekerli bir içecekle de yatıştırılabilir fakat bu şekilde beslenmiş olunmaz sadece vücudun besin ihtiyacı geçiştirilmiş olur.

Sabah sosisli yumurta, öğlen ızgara tavuk, akşam köfte yiyen birinin çok iyi beslendiği düşünülebilir. Oysa bilimsel açıdan bakıldığında bu da sağlıklı bir beslenme şekli değildir. İnsanlar yeterince yemesine karşın uygun seçim yapamadığı ya da yanlış pişirme yöntemi uyguladığı zaman bu besin öğelerinin bazılarını alamayabilir. Bu durumda o besin öğesinin vücut çalışmasındaki işlevi yerine getirilemediğinden kişinin sağlığı bozulabilir.

Dengeli beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi, bir ömür boyu sağlıklı ve verimli yaşaması için ihtiyacı olan besinleri gereken miktarlarda yiyip içmesidir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/