Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Besin Öğeleri ve Vücut Çalışmasındaki Önemi

İnsanın gereksinmesi olan ve besinlerin bileşiminde yer alan 40'ı aşkın besin öğesi kimyasal yapılarına ve vücut çalışmasındaki etkinliklerine göre altı grupta toplanır. Bunlar; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, madenler, vitaminler ve sudur.

Proteinler: Hücrelerin esas yapısını oluşturur, büyüme ve gelişme için en önemli besin öğesidir. Birçok hücre zamanla ölür ve yerine yenileri yapılır. Bu nedenle proteinler, hücrelerin yenilenmesi için önemli bir besin öğesidir. Vücudun savunma sistemlerinin, vücut çalışmasını düzenleyen enzimlerin, bazı hormonların esas yapıları proteindir.
Proteinler aynı zamanda vücutta enerji kaynağı olarak da kullanılır. Bir gram protein vücuda 4 kalori enerji verir. Karbonhidrat ve yağın az alınması durumunda protein enerji için kullanılır. Bu istenmeyen bir durumdur çünkü protein enerji olarak kullanıldığında vücuttaki asıl görevlerini yerine getiremez. Yetişkin insan vücudunun ortalama % 16'sı proteinden oluşur.

Yağlar: Yağ en çok enerji veren besin öğesidir. Yetişkin insan vücudunun ortalama %18'i yağdır. Bireyin besinlerle aldığı enerji miktarı harcadığından çok ise vücudun yağ oranı artar, az ise azalır. Vücuda yeterli enerji alınmazsa vücuttaki yağ deposu kullanılır. Yağ doygunluk hissi verir. Deri altı yağı vücut ısısını kontrol eder. Yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücuda alınmasını ve kullanılmasını sağlar. Vücudun çalışmasını sağlayan bazı hormonların yapımında gereklidir. Vücutta yapılamayan elzem yağ asitlerinden olan Omega 3 ve Omega 6 kalp hastalığı riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, depresyondan korur.

Yağlar bileşimlerinde bulunan yağ asitlerine göre üç gruba ayrılır.Bunlar;

 Doymuş yağ asitleri, tereyağı, içyağı, kuyruk yağı ve margarinlerdir. Bunların sindirilmesi zordur. Vücutta fazlası depo edilir. Kanda zararlı olan kolesterol gibi yağların birikmesine neden olur.
 Tekli doymamış yağ asitleri (zeytinyağı)
 Çoklu doymamış yağ asitleri (ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, soya yağı vb.)dir. Doymuş yağlara göre vücutta daha az risk oluşturur.

Balıkta bulunan Omega 3 yağı hariç hayvansal besinlerde bulunan yağlar insan vücudunda üretilebilirken bitkisel besinlerde bulunan yağlar üretilemez. Bunun için elzem yağ asitleri vücuttaki fonksiyonları nedeniyle mutlaka besinlerle yeterli miktarlarda alınmalıdır.

Karbonhidratlar: Başlıca görevi vücuda enerji sağlamaktır. Günlük enerjinin çoğu % 60'ı karbonhidratlardan sağlanır. Yetişkin insan vücudundaki toplam karbonhidrat miktarı % 1'in altındadır. Karbonhidratlar yetersiz alındığında proteinler enerji kaynağı olarak kullanılacağı için günlük karbonhidrat ihtiyacının eksiksiz olarak karşılanması önemlidir. Gereksinimden fazla alınan karbonhidratlar yağa çevrilerek şişmanlığa neden olur.

Mineraller (Madenler): Yetişkin insan vücudunun ortalama % 6'sı madenlerden oluşmuştur. Minerallerin bir bölümü iskelet ve dişlerin yapı taşını oluşturur. Diğer bir bölümü de vücut suyunun dengede tutulmasını sağlar. Bazı mineraller, vücutta besin öğelerinden enerji oluşmasında ve zorunlu oksijenin taşınmasında gereklidir. Bazı mineraller de vücudun çalışmasını düzenleyen enzimlerin bileşiminde yer alır.

Vitaminler: Vitaminlerin bir bölümü, besinlerle aldığımız karbonhidrat, yağ ve proteinden enerji elde edilmesine ve hücrelerin oluşması ile ilgili biyokimyasal olayların düzenlenmesine yardımcı olur. Bazı vitaminler, kalsiyum ve fosfor gibi madenlerin kemik ve dişlere yerleşmesine yardımcıdır. Bazı vitaminler de vücut için gerekli bazı besin öğelerinin bozulmadan işlevini sürdürmesi ve bazı zararlı maddelerin etkilerinin azaltılmasında yardımcıdır.

Su: Su, yaşam için zorunlu bir öğedir. Yenilen besinlerin sindirimi, emilimi, taşınması; hücrelerin, dokuların, organların çalışması; vücut ısısının denetimi; eklemlerin kayganlığı ve zararlı atık maddelerin vücuttan atılması su sayesinde olur.Vücudun su ihtiyacı su, sulu içecekler, besinler ve metabolizma sonucu oluşan suyla karşılanmaktadır. Günlük su ihtiyacı kişinin yaşına, fiziksel aktivitesine, kilosuna, havanın ısısına ve nem oranına göre değişiklik gösterir. Yetişkin bir insanın vücudunun % 65'i, çocuk ve bebeklerin ise % 75'i sudur.

Su besinlerin sindirim, emilim ve hücrelere taşınması, vücutta kullanılması ve atıkların vücuttan atılması, vücut ısısının denetimi, elektrolitlerin taşınması, vücut metabolizmasında görev alan enzimlerin çalışması için gereklidir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/