Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Besin Seçimi

Beslenme, tüm canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için vazgeçilmez bir olgudur. Ancak kişilerin yiyeceklerle olan ilişkileri yalnız biyolojik dürtülerle ve açlık duygusuna direkt tepkiler şeklinde açıklanamaz. İnsanların besin seçim ve tüketim kalıplarının fizyolojik olması yanında sosyal ve psikolojik arzularının doyumuna, gelenek göreneklerine, alışkanlıklarına, eğitimlerine ve ekonomik imkânlarına da bağlıdır.

Ekonomik imkânlar ve toplumla bağlantılı dış faktörler bireydeki duyusal, fizyolojik ve psikolojik durumları etkileyerek besin seçimi ve besin alımıyla sonuçlanan besin kabulü veya reddi davranışlarını geliştirir. Psikolojik etkiler, duyusal ve fizyolojik etkilerle beraber sosyo-ekonomik algılarla bütünleşerek besin seçimini ve alımını belirlemektedir Besin seçimi hakkında farklı modeller önerilmiştir.

İlk yapılan çalışmalar besin seçimini etkileyen etmenleri üç kategoriye ayırmaktadır. Bu etmenler;
 Fiziksel etmenler: Coğrafya, mevsim, ekonomi ve gıda teknolojisi,
 Sosyal etmenler: Din, sosyal sınıf, beslenme eğitimi ve reklamlar,
 Fizyolojik etmenler: Kalıtım, alerji, sağlık durumu ve besin öğesi gereksinimidir.

Daha sonra yapılan çalışmalar ise yiyecek seçimini etkileyen etmenleri besinle, bireyle ve çevreyle ilişkili olanlar şeklinde sınıflandırmaktadır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/