Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Beslenme Sorunları ve Nedenleri

Toplumda beslenme bozukluğuna neden olan etmenler;
 Besin üretimi, dağıtımı ve teknolojisindeki yetersizlik ve düzensizlikler,
 Satın alma gücünün yetersizliği,
 Sosyo ekonomik ve kültürel etmenler,
 Aile yapısı,
 Çevre koşullarının sağlık kurallarına uygun olmayışıdır.

Beslenme bozuklukları çok farklı şekillerde görülebilir. Psikolojik sorunları ve sıkıntıları aşırı yemek yeme ile gidermeye çalışmak, obezite adı verilen sağlık sorununa neden olmaktadır. Yemek yemeyi reddetme şeklinde kendisini gösteren davranışa "anoreksiya nervoza" (iştah kaybı) adı verilir.

Gerek gıdayı reddetme şeklinde ortaya çıkan anoreksiya nevroza gerekse aşırı yeme şeklinde ortaya çıkan obezite gibi yeme bozuklukları aile içi şiddet, boşanma, taciz, okul sorunları, iş sorunları ve benzeri, psikolojik, sosyolojik ve biyolojik nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme ile organların doğru çalışması ve kronik hastalıklara yakalanma riski ortadan kalkar, metabolizmanın çalışması düzene girer. Bunlarla doğru orantılı olarak kilo kontrolü sağlanır ve ruh sağlığı düzgün görünüşün etkisi ile güçlenir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/