Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Kabızlıkta Beslenme İlkeleri

Dışkının aşırı derecede sert, kuru ve dışkılama sayısının az olmasına kabızlık (konstipasyon) denir. Kadınlarda ve şişman kişilerde daha çok görülür.

Bağırsak hareketlerinin artırılması ve kabızlığın önlenmesinde, kan şekerinin düzenlenmesi ve şeker hastalığından korunmada, kan kolesterolünün düşürülmesi ve buna bağlı olarak kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde, şişmanlığın önlenmesinde, bağırsak kanserinden korunmada posa ve lifli gıdalar önemli bir yer tutar.

Posa ya da lif, bitkisel besinlerin vücutta sindirilemeyen bölümleridir. Kuru baklagiller, tahıllar, sebzeler ve meyveler posası en çok olan besinlerdir.

İnsan vücudu için günlük posa ve lif ihtiyacı 25-30 gramdır. Tüketilen sebze ve meyve miktarının artırılması, kuru baklagil ve kepekli tahıl ürünlerinin tüketimi ile günlük ihtiyaç karşılanabilir.

Yaşlılarda hareket kısıtlılığı veya fiziksel aktivite azlığına bağlı olarak kabızlık önemli bir sorun olur.

Bu sorunu önlemek ya da azaltmak için beslenme ilkelerine dikkat edilmelidir.
 Her gün en az 1500-2000 ml sıvı alınmalıdır.
 Posadan zengin besinlerin diyetteki miktarı arttırılmalıdır.
 Yemeklerde, yağ miktarı normal olmalıdır.
 Diyette pişmiş sebzelerin yanı sıra çiğ sebzelere de yer verilmelidir.
 Sabahları aç karnına 1 kaşık erik veya kayısıdan yapılmış marmelat ve 1 bardak ılık su tüketilmelidir.
 Demli çay ve kahve kabızlığa yol açtığından bunun yerine ılık su, bitkisel çaylar, süt, ayran, meyve suları verilmelidir.
 Fiziksel aktivite arttırılmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 Dışkılama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/