Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Şeker Hastalığında (Diyabette) Beslenme İlkeleri

Yaşlanma ile glikozun vücutta kullanımındaki bozukluk sonucunda diyabet gelişebilir. Yaşlılarda toplam vücut yağ miktarı ve vücuttaki dağılımı diyabetin gelişimi ile ilişkilidir. Özellikle şişman yaşlılarda, pankreastan salgılanan insülin hormonunun kan şeker düzeyini kontrol etmesinde yetersizlik oluşur.

Diyabet hastalığının en önemli özelliği, yüksek kan şekeri düzeyi düzenlenemez ve uzun süre yüksek seyrederse beraberinde kalp-damar hastalıkları ve nörolojik hastalıklar oluşturmasıdır. Ayrıca böbrek ve göz gibi organların fonksiyonlarında da bozukluk oluşturur.

Diyabetli hastanın beslenmesinde aşağıdaki ilkelere uyulmalıdır:

 Şeker hastalarına diyet hazırlanırken hastanın sosyoekonomik ve kültürel durumu ile beslenme alışkanlıkları göz önüne alınmalıdır.
 Günlük alınan besinler üç ana üç ara öğüne bölünerek alınmalı, diyette temel besin gruplarına yer verilmeli ve öğün atlanmamalıdır.
 Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.
 Kuru baklagiller, kepeği ayrılmamış tahıllar, sebze ve meyveler gibi posadan zengin ve glisemik indeksi düşük besinler tüketilmelidir.
 Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç yerine bulgur ve bitkisel proteinler tercih edilmelidir.
 Kızartılmış yiyecekler, sucuk, salam, sosis, kremalardan ve hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.
 Lifli besinler ve meyve şekerleri tercih edilmelidir. Kan şeker düzeyini hızla yükselten saf şekerli besinlerden kaçınılmalıdır. Gerekirse yapay tatlandırıcılar uygun miktarda kullanılabilir.
 Diyette doymamış yağlar kullanılmalıdır.
 İnsülin ve/veya ilaç zamanlarına ve dozlarına dikkat edilmelidir.
 Bireye uygun vücut ağırlığı sağlanmalı ve sürdürülmelidir.
 Yaşam kalitesinin artırılması için düzenli egzersiz yapılmalı, genel sağlıklı yaşam ilkelerine uyulmalıdır.
 Sigara ve alkol tüketilmemelidir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/