Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Kanserli Hastalarda Beslenme İlkeleri

Yaş ilerledikçe kanser görülme oranı artış göstermektedir. Yaşlılarda meme, kolon, prostat, rektum ve over kanserlerine sık rastlanmaktadır. Kanser oluşumunda genetik yatkınlık önemli olmakla birlikte beslenme ile alınan toplam yağın fazla olması, yanmış ve dumanlanmış, aşırı tuzlu besinlerin tüketilmesi, alkol ve sigara kullanımı en önemli risk faktörleridir.

Bu tür hastaların beslenmesinde şunlara dikkat edilmelidir:

 Besinler, bir defada büyük öğünler yerine aralıklı ve az miktarlarda verilmelidir.
 Hastanın enerji gereksinimi karşılanmalıdır.
 Diyetteki yağ miktarı azaltılmalıdır.
 Posa tüketimi arttırılmalıdır.
 Bağışıklığı artırıcı vitamin ve minerallerden zengin besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.
 Katkı maddesi içeren, özellikle hazır besinlerin (hazır çorba, et suyu, boyalı besinler) tüketimi kısıtlanmalıdır.
 Hastanın tedavi aşamasına uygun beslenme planı yapılmalıdır. Ameliyat olmuş ya da olacak hastalarda kısa süreli diyet ayarlaması yapılmalıdır.
 Radyoterapi ve kemoterapi döneminde iştahsızlık, bulantı, kusma görülebilir. Bu özellikler göz önüne alınarak diyet ayarlanmalıdır.
 Bulantı, kusmaya karşı sıvı, elektrolit dengesi ayarlanmalıdır.
 Baş ve boyun bölgesi kanseri tedavisi gören hastalarda ağız, diş sağlığında bozulma, yutma güçlüğü, tükürük salgısında değişiklikler oluşur. Bu hastalara yumuşak, sulu besinler verilmelidir.
 Tedavide kullanılan ilaçların yan etkileri bilinmeli ve diyet buna uygun ayarlanmalıdır.
 Sigara ve alkol tüketilmemelidir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/