Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Osteoporozda Beslenme İlkeleri

Osteoporoz, kemiklerden kalsiyum kaybının artması sonucunda kırık riskinin arttığı bir hastalıktır. Tüm iskeleti etkilemekle birlikte kırıklar genellikle bilek, omurga ve kalça kemiğinde oluşmaktadır. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda görülen en yaygın sağlık sorunudur.

Çocukluk çağından itibaren fiziksel aktivitenin yetersizliği, D vitamini yetersizliği, özellikle süt ve süt ürünleri gibi kalsiyumdan zengin besinlerin yeterli tüketilmemesi, kemik mineral yoğunluğunu azaltan bazı ilaçların kullanılması ve kadınlarda yeme davranış bozukluğu osteoporozun gelişimini hızlandırır.

Bu tür hastalarda beslenme;
 Kalsiyumdan zengin besinlerle yeterli kalsiyum alımı sağlanmalıdır.
 D vitamininden etkin bir şekilde yararlanmak için her gün ortalama 15-30 dakika güneşlenmeye özen gösterilmelidir. Bunun için yüz ve kollar dirseklere kadar açık bırakılmalıdır.
 Tuz tüketimi ve turşu, salamura gibi sodyumdan zengin besinler sınırlandırılmalıdır. Sofrada tuz bulundurmamaya özen gösterilmelidir.
 Kafein ve alkol tüketimi sınırlı olmalıdır.
 Aktif yaşam desteklenmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/