Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Besin Tüketim Durumu Ve Enerji Ve Besin Öğelerinin Alımı

Yaşlılarda çok çeşitli sebeplerle besin alımının azaldığı ve bu durumun yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olduğu bilinmektedir. Görme kaybı, tat ve koku almadaki azalma besin seçimini sınırlandırır, yemeklerden hoşlanmamaya neden olur ve besin tüketimini azaltır.

Diş kaybı, takma diş kullanma, çiğneme ve yutma güçlüğü yaşlının besin tüketimini olumsuz etkiler.

Satın almadaki zorluklar, gelir azlığı nedeniyle yiyeceğe ulaşamama, yiyecek saklama, hazırlama-pişirmedeki zorluklar besin alımını olumsuz yönde etkileyen etmenler arasındadır. Demans, depresyon, stresli yaşam koşulları da yaşlı bireyin besin tüketiminin azalmasına neden olur.

Ayrıca yaşlı bireylerde, kardiyovasküler hastalık (KVH), hipertansiyon, DM, osteoporoz gibi hastalıkların aynı anda bulunması nedeniyle sürekli bir veya birden çok ilacın kullanımı beslenme düzenini bozarak yetersiz beslenmeye neden olabilmektedir. Diğer yaşamsal (yalnız yaşamak, eşini kaybetmiş olmak, emeklilik) , psikolojik (izole yaşamak, bir bakımevinde/huzurevinde kalmanın verdiği sıkıntı) , fiziksel (kurumda beslenme, hareket güçlüğü, besin satın alma zorlukları) nedenler de yaşlı bireylerin besin alımını olumsuz etkileyebilir.

Bu faktörlerin yanı sıra yaşlılıkta, negatif enerji dengesinin oluşmasına neden olacak şekilde besin alımı regülasyonunun bozulmasından kaynaklanan ve yaşlılık anoreksiyası olarak da adlandırılan düşük enerji alımı yaygın görülmektedir. Bu durum vücutta ağırlık ve kas dokusu kayıplarıyla ve yağ dokusunun azalmasıyla sonuçlanabilmekte ve yaşlılar vücut ağırlıklarını tekrar kazanamamaktadırlar.

Altmış beş yaşından sonra erkeklerde ve kadınlarda enerji alımının azaldığı bulunmuştur . Johnson ve Begum 65 yaş ve üstü bireylerin enerji ve protein tüketimlerini incelemişler ve 65-74 yaş arasındaki bireylerde 1580 kkal/gün olan enerji alımının 75-84 yaş arasındaki bireylerde 1510 kkal/gün'e düştüğünü, 85 yaş ve üstü bireylerde 1500 kkal/gün'ün altına indiğini bulmuşlardır. Benzer azalma protein tüketiminde de gerçekleşmiştir (yaş gruplarına göre sırasıyla; 70 g/gün, 56 g/gün, 53g/gün).

Tayvan Ulusal Beslenme ve Sağlık Araştırması verileri, 10 yıl öncesine göre yaşlı bireylerin meyve, süt ürünleri, yağlı tohum tüketimlerinin azaldığını, buna karşın et tüketiminin artmasıyla protein, kolesterol ve doymuş yağ tüketimlerinin arttığını ve daha fazla basit şeker tükettiklerini göstermiştir. Yaşlılarda toplam enerji alımına makro besin öğelerinin katkısının, yaşlılar için önerilen düzeylerden farklı olduğu; protein, yağ, doymuş yağ ve şekerin katkısının daha yüksek olduğu, kompleks karbonhidrat alımının yeterli olmadığı Martinez Tome ve diğ. tarafından da bildirilmiştir.

Çoğu yaşlının kalsiyum, çinko, magnezyum, potasyum, bakır, iyot, folik asit, D vitamini, E vitamini ve riboflavinden yetersiz beslendikleri bildirilmiştir. Bu durum enerji içeriği düşük, besin öğesi içeriği yüksek diyet önerilen yaşlılarda şişmanlık, metabolik sendrom, DM, hipertansiyon ve KVH gibi hastalıkların riskini arttırmaktadır. Oysaki porsiyon miktarı azaltılmış, yeterli enerjinin yanı sıra protein ve mikro besin öğelerinin yoğunluğu arttırılmış yeterli ve dengeli bir diyetin, yaşlılarda daha iyi besin tüketimi sağladığı düşünülmektedir.

Yeterli ve dengeli beslenmesi, verilen beslenme hizmetlerine bağımlı olan kurumlarda yaşayan yaşlıların ise yemek artıklarının yüksek oranda olması (%20-70) ve beslenme hizmetlerinin yaşlıların gereksinmelerine göre uygulanmaması sonucu yetersiz besin öğesi aldıkları vurgulanmaktadır. Bu nedenlerle yaşlı bireylerin diyet kalitesinin genellikle kötü olduğu bildirilmekte, bunun sonucu olarak yaşlı grupta malnütrisyonun sık görüldüğüne dikkat çekilmektedir.

Yeterli enerji ve besin öğesi tüketimi tüm yaşlı bireyler için sağlanmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmeye ek olarak beslenme durumunun bozulmaması için düzenli fiziksel aktivite ile kas kütlesi ve fonksiyonu da korunmalıdır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/