Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Karbonhidrat Gereksinmesi

Enerji gereksinmesinin çoğunluğu karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Diyetin karbonhidrat içeriği günlük enerji alımının %55-60'ını sağlayacak şekilde olmalıdır. Trigliserit düzeyini arttırma ve HDL kolesterol düzeyini düşürme etkisi olan basit şekerler (şeker, şekerli içecekler-yiyecekler, reçel, pekmez, bal) yerine protein, vitamin, mineral ve posa alımını sağlayan kompleks karbonhidratlar (tahıllar, kurubaklagiller) seçilmelidir.

Meyve, sebze, kurubaklagiller, yağlı tohumlar, sert kabuklu meyveler, yulaf, buğday, mısır kepekleri, tam buğday unundan yapılmış ekmekler ve tahıllarla alınan posa, yaşlılarda koruyucu ve tedavi edici etkisi ile bilinmektedir. Yaşlılarda 20-30 g/gün posa alımı önerilmektedir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/