Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Protein Gereksinmesi

Yaşlılar hastalık ve malnütrisyon riski altındaki bir grup oldukları için yeterli protein alımı ve azot dengesinin korunması önemlidir. Yaşlılar için güncel gereksinim önerisi 0.8 g/kg/gün'dür ancak, azot dengesi her yaşlı bireyde bu miktarda protein alımı ile sağlanamamaktadır. Günde 0.8 g/kg'lık gereksinme önerisinin iyi kalite protein kaynaklarından sağlandığında ve enerji alımı 40 kkal/kg/gün olduğunda geçerli olduğu üzerinde durulmaktadır .

Bu nedenle yaşlılarda 0.9-1.1 g/kg/gün protein alımı uygun görülmektedir. Stres, yaralanma, enfeksiyon, ameliyat gibi katabolik durumlarda ise gereksinme artmaktadır.

Diyetteki toplam enerjinin %10-20'sinin proteinden sağlanması gerekmektedir. Protein miktarı kadar protein kalitesi de yaşlılar için önemlidir. Diyet proteininin %25-30'unun hayvansal, %70-75'inin bitkisel kaynaklardan sağlanması gerektiği vurgulanmaktadır. Çünkü yüksek hayvansal protein tüketimi ile negatif kalsiyum dengesi oluşur ve kalça kırığı riski artar. Yaşlılıkta, yeterli ve kaliteli protein alımının yanında kas protein anabolizmasını arttırmak için yeterli enerji alımına ve fiziksel aktiviteye de işaret edilmektedir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/