Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Çinko Gereksinmesi

Diyetle uzun süre yetersiz tüketime kronik malnütrisyon, alkol bağımlılığı, vejetaryen diyet eklendiğinde ve diyetle alınan çinkonun emilimi fitatlar veya demir gibi divalent katyonlarla engellendiğinde/azaldığında yetersizlik görülmektedir.

Çinko yetersizliğinin yaşlılarda önemli klinik sorunlara neden olduğu vurgulanmaktadır; azalmış tat duyusu, iştahsızlık, gecikmiş yara iyileşmesi ve azalmış immün fonksiyon çinko yetersizliği ile ilişkilidir.

Gereksinim duyulan miktarda çinko alımını sağlamak için en zengin kaynaklar olan et, tavuk, balık, peynir, yağlı tohumlar diyette yeterli miktarda yer almalı ve kurubaklagiller iyi pişirilerek, ekmek ve hamur işlerinden mayalandırılmış olanlar tüketilerek çinkonun biyoyararlılığı arttırılmalıdır . Yaşlı bireylerde gereksinme, diyetteki çinkonun kullanılabilirliğine göre değişmektedir.

Bitkisel kaynaklı besinlerdeki çinkonun kullanılabilirliği, hayvansal kaynaklı besinlerdeki çinkoya göre daha düşüktür. Erkek ve kadınlarda sırasıyla; 4.2-14 mg/gün ve 3-9.8 mg/gün çinko tüketimi önerilmektedir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/