Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılarda C Vitamini Gereksinmesi

Yaşlılarda, C vitamini tüketiminin yüksek olması ile düşük senil katarakt prevalansı, KVH insidansı ve yüksek HDL kolesterol düzeyi ilişkilidir. Kanser riskinin azalmasıyla ilişkili bulunmuş olan C vitamini, antioksidan özelliği ile demansta ve immün sistemde olumlu etkiye sahiptir. Yaşlı bireylerin C vitamini gereksinmesi 60-100 mg/gün'dür.

 

Yaşlılıkta besin gruplarından, bireyin gereksinmesine uygun olan besinler seçilerek her öğünde karışık beslenme ile enerji ve besin öğelerinin vücuda yeterince alınması sağlanmalıdır. Buna göre her öğünde "süt ve süt ürünleri grubundan", "et, yumurta ve kurubaklagiller grubundan", "sebze ve meyve grubundan", "tahıllar grubundan" besin tüketimi sağlanmalıdır.

Yaşlılarda öğün atlanması, istenmeyen bir durumdur. Öğün atlama sonucu enerji ve protein alımındaki yetersizliğe paralel olarak düşük düzeyde mikro besin öğesi tüketimi yaşanmaktadır. Sağlıklı beslenme için her gün en az üç ana öğün ve ara öğünler tüketilmelidir. Öğünlerde şeker ve yağ içeriği düşük, vitamin ve minerallerden zengin besinler tercih edilmelidir.

Besin grupları içinde vitaminlerden, minerallerden ve antioksidanlardan en zengin olan sebze-meyve grubunun, pişmiş ve çiğ tüketimine özen gösterilmelidir. Sebzelerin pişirilmesi, lezzet bileşiklerinin açığa çıkmasını ve yemeğin aromasının artmasını, yumuşak olmasını sağlar. Bu durum yaşlıların iştahını arttırırken, çiğneme-yutma sorunu olan yaşlı bireyler için tüketimi kolaylaştırır.

Yaşlıların diyetle tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerini almaları için yemeklerde ve salatalarda bitkisel sıvı yağların kullanımı önerilmektedir. Balık tüketimi ise görme, bilişsel fonksiyon, kemik-eklem hastalıkları, kan lipid düzeyleri üzerine olumlu etkileri olduğu bilinen omega-3 yağ asidi olmak üzere çoklu doymamış yağ asitlerinin alınmasına önemli düzeyde katkıda bulunur. Yaşlı bireylerin diyetinin posadan, kalsiyumdan zengin olması, sodyum, tuz, şeker tüketiminin kısıtlanması, alkol ve sigaranın içilmemesi gerekmektedir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/