Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Yaşlıda ağız ve dişlerle ilgili hastalıkların teşhisinde yapılan ağız muayenesinin önemi büyüktür. Özellikle çenealtı bölgesinde oluşan lenf bezi büyümeleri dental açıdan önemli olabilir. Ağız kanserleri en çok dilde görüldüğü için dil muayenesinin önemi büyüktür. Dişsiz hastalarda ağız muayenesi protezler çıkarıldıktan sonra yapılır ve dişi çevreleyen kemik ve yumuşak dokular şekil, renk ve lezyonlar açısından değerlendirilir.

Ağız yumuşak dokusunda görülen kırmızımsı, ülserli alanlar hatalı protezlerin veya başlangıç halindeki kanserlerin belirtisi olabilir. Hatalı protezler çiğneme fonksiyonunu etkiler. Bazı hastalar, protezleri ile ilgili bozuklukları, kendileri düzeltmeye çalışırlar. Bu durum, ağzın yumuşak ve sert dokularında çeşitli patolojilerin gelişimine neden olabilir. Ağız dokusunda görülen özellikle üst damak mukozasının ateş kırmızısı görünümü, diş hekimi konsültasyonu için önemli bir endikasyonu oluşturur. Diş çürükleri ve dişeti hastalıkları, ağızda ciddi enfeksiyonlara neden olarak hastanın sistemik durumunu etkileyebilir.


Diş Hekimine Müracaatı Gerektiren Durumlar:

Ağız kokusu

Çiğneme bozuklukları

Diş ve çene enfeksiyonları

Ağızda yaralar

Sebepsiz olan çene ağrıları

Diş etlerinde kanama

Diş çürükleri

Dişlerde hareketlilik

Kötü yapılmış protezler

Evde tamir edilmiş protezler

 

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/