Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılarda Solunum Yetmezliği Ve Nefes Darlığı

Solunum yetmezliği, solunan hava ile dolaşan kan arasındaki oksijen-karbondioksit alışverişinin bazı faktörlerin araya girmesi sonucu bozulması durumudur.

Nefes darlığı, ise solunum yetmezliğinin en önemli bulgusu olup, kişinin nefes alıp-vermesinin farkında olması hali, başka bir ifadeyle soluk alıp vermek için çaba harcaması, zorluk çekmesi veya hava açlığı yaşanmasıdır. Aslında nefes darlığı subjektif bir his olduğundan anlatılmaz, yaşanır.


Solunum Yetmezliği Belirtileri

Nefes darlığı

  • Hızlı soluk-alıp verme
  • Göğüs kafesinin ve karnın inip çıkması
  • Çarpıntı
  • Terleme
  • Bilinç bulanması, sürekli uyuma isteği
  • Parmak uçları ve dudaklarda morarma
  • İleri durumlarda kaslarda küçük kasılma, seğirmeler (miyokloni) veya ellerde titremeler(tremor)

Tüm bu belirtiler hızla (akut) gelişebileceği gibi, bazı durumlarda yavaş gelişip, devamlılık gösterebilir (kronik).


Solunum Yetmezliğine Yol Açan veya Artıran Nedenler

Yaşlıda göğüs duvarı kaslarında zayıflama olması ve akciğerin yedek kapasitesinin azalması.

En sık rastlanan sebepler akciğer ve kalp hastalıklarıdır.

Akciğer hastalıklarından zatürre, bronşit (KOAH), astım, akciğer kanserleri, akciğere pıhtı atması (emboli), akciğer zarının su toplaması (plörezi), akciğer zarı arasına hava kaçması (pnömotoraks) gibi nedenler öncelikle görülürken,

Kalp hastalıklarından infarktüs, kalp yetmezliği ve akciğer ödemi, ritim bozuklukları, kalp kapak hastalıkları solunum yetmezliğine yol açabilir.

Bazı nörolojik hastalıklar (felç, sinir iletimini etkileyen hastalıklar),

İleri derecede kansızlık (anemi),

Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi),

Zehirlenmeler, uyuşturucu sınıfından olan ilaçlar (morfin), sakinleştiriciler (sedatifler) ve depresyon ilaçları yaşlıda solunum yetmezliği yapabilen diğer nedenlerdir.

Ani başlayan, şiddeti giderek artan nefes darlığı olması ve solunum yetmezliğinin diğer belirtilerinin olması hemen hastaneye başvuru ve müdahale gerektirir.

Sanılanın aksine yaşlılarda erken müdahale ve altta yatan nedenin hızla bertaraf edilmesi gençlerdekine benzer yaşam şansı ile sonuçlanır. Bu nedenle bu durumlarda geçer diye beklenmemeli hemen bir hastaneye başvurulmalıdır.

Yavaş gelişen ve devamlılık gösteren (kronik) solunum yetmezliği durumunda düzenli doktor kontrolü ve altta yatan nedenlerin tedavisi yapılmalıdır.


Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/