Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Göğüs Ağrısı

Kalp Kökenli Göğüs Ağrısı Nedenleri

Kalp damar tıkanıklığı (Kalp krizi için risk teşkil eder, önemlidir, ciddiye alınması gereklidir).

Ana atardamar (aort) yırtılması (Şiddetlidir, sırta yayılır, tansiyon çok yüksektir, inme eşlik edebilir, ölüm riski yüksektir, acil olarak kalp damar cerrahisinin olduğu merkeze gitmelidir.)

Kalp zarları arasında sıvı birikmesi (Yatarken ve nefesle ağrı artar, nefes darlığı bazen ateş olabilir)

Akciğer damar tıkanıklığı (Aniden başlar, nefes darlığı, kalp ve solunum hızında artış tansiyonda düşme vardır, acil müdahale gerekir.)

Kalp Dışı Göğüs Ağrısı Nedenleri

Akciğer zarı iltihaplanması, sıvı toplanması (Solunumla, öksürükle ağrı artar, bıçak saplanır tarzdadır, ateş eşlik edebilir).

Akciğer zarının, yırtılıp akciğerin sönmesi (Yüz üstü yatınca ağrı azalabilir, cilt altında hava kabarcıkları, çıtırtı hissi olabilir).

Kas ağrısı (Hareketle artar).

Kaburga arası sinire bağlı ağrılar (Bazen yanıcı, bazen çakıcı bazen çok uzun süreli bazen saniyeler içerisinde gelip geçer).

İskelet sisteminden kaynaklanan ağrılar (Hareketle artar ve göğüs duvarına elle bastırınca ağrı şiddetlenebilir).

Sinir basısı

Cilt kaynaklı ağrılar (Zona: Kızarıklık ve üzerinde içi sıvı dolu kabarcıklar vardır, bu döküntüler geçtikten sonra bile uzun süren çok şiddetli ağrılar olabilir).

Sindirim sistemine bağlı ağrılar (Reflüye bağlı yemek borusu tahrişi, mide ülseri, safra kesesi iltihabı, bu ağrılara sahip kişilerde hazımsızlık, mide ağrısı, yanması, ağza acı su gelmesi eşlik edebilir).

Psikolojik nedenler

Hipertansiyon, şeker, kolesterol yüksekliği, ailesel kalp hastalığı ve sigara kullanım öyküsü olanlar kalp ve damar hastalıklarına bağlı hastalıklar açısından risk altındadır. Bu özelliklere sahip hastalardaki göğüs ağrısı önemli olabilir. Ciddiye alınmalıdır.
Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/