Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık ve İshal

İshal; dışkılama sıklığında artış ve volüm değişikliği ile birlikte olan anormal cıvık dışkılamadır. Günde 200 gr üzerinde olmak üzere artmış dışkı ağırlığı ve günde üçten fazla cıvık veya sulu dışkılama olması şeklinde tanımlanmaktadır.
Sık dışkılamaya, karın ağrısı, acil dışkılama hissi, şişkinlik ve dışkı kaçırma gibi sorunlar eşlik edebilir.
Yaşlılarda ani başlayan ishalin en sık sebepleri enfeksiyonlar, ilaç yan etkileri, kabızlık ilaçları kullanımı ve besin zehirlenmeleridir.


Şüpheli bir besinden 12-24 saat içerisinde başlayan ve aynı yemeği yiyen ikiden fazla kişide gözlenen ani başlangıçlı ishalde besin zehirlenmesinden şüphelenilmelidir.
İshali olan yaşlılarda yapılacak en önemli şey bol sıvı alımıdır. Her ishalli dışkılama sonrası ek bir bardak su içilmesi tavsiye edilmelidir.
Eğitimci, ishali olan yaşlıların şu durumlarda mutlaka doktora başvurması gerektiğini belirtmelidir.
Doktora Başvurulması Gereken İshaller

Ateş varlığı

Kilo kaybı

Kanlı ishal

Kusma nedeniyle ağızdan sıvı alınamaması

Tansiyon düşüklüğü

İshalin 48 saatten uzun sürmesi

Kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan yaşlılar

Besin zehirlenmesinden şüphelenilenler

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/